След преминаването на есенното равноденствие дните започват все повече да намаляват и 16.30 – 17 ч започва да става напълно тъмно.
Наближаването на “мрачния” сезон, в който тръгваме и се връщаме от работа в дълбока тъмнина, обикновено е синоним на липсата на достатъчно светлина, времето е влажно и студено и всичко е някак потискащо, преди да дойдат коледните и новогодишните празници.
Но въпреки че ранното идване на нощта е неприятно за мнозина, оказва се, че то е доста полезно за здравето ни. Това твърди авторката на книга по темата Лиан Пийпълс, която пише по проблемите на здравеопазването.
“Важно е да осветлим дните си и да затъмним нощите. Намирането на равновесие между светлината и тъмнината ни помага да се чувстваме добре”, посочва тя. Това може да звучи странно, но се оказва, че тялото ни има нужда от мрака не по-малко от светлината, за да остане в добра форма.
Една от известните ползи от тъмнината върху човешкия организъм е ролята, която тя играе при подтикването на епифизната жлеза в мозъка ни да освобождава мелатонин - хормон, който улеснява заспиването. Освен това той е мощен антиоксидант, който помага за защитата на телесните клетки, води до елиминиране на щетите върху ДНК, като елиминира свободните радикали и помага за намаляване на ефектите от оксидативния стрес, за да снижи риска от свързани с възрастта заболявания, включително сърдечносъдови и невродегенеративни.
Но това не е всичко, което тъмнината може да направи за нас. Проучване показва, че активирането на мелатониновите рецептори в мозъка може да намали възпалителните маркери, тревожността и дори да облекчи симптомите на депресия.
Проучване, публикувано от Департамента по клетъчна и структурна биология към Центъра за здравни науки на Тексаския университет, пък обяснява как “хроничната злоупотреба със светлина по време на нормалната тъмна фаза може действително да повлияе на здравето и общото благосъстояние”. Поради липса на тъмнина в дългосрочен план тялото ни може да срещне трудности при синтезирането на мелатонина.
Науката вече разкри някои от вредните ефекти на светлинното замърсяване, което има връзка с безсъние, рак на гърдата, инсулт и намалена плодовитост.
Според скорошно проучване то може дори да допринесе за появата на болестта на Алцхаймер. Затова и учените започват да гледат от другата страна на изобилието от изкуствена светлина през нощта: те се интересуват от ползите за здравето от прекарването на времето в естествена тъмнина.
Някои хора дори стигат дотам, че правят лечение с тъмнина на места, напълно лишени от изкуствена светлина.
Психологическите ползи от прекарването на времето на тъмно могат да бъдат огромни.