Кардиолог: Кръстосването на краката може да доведе до образуване на тромби

Кардиолог: Кръстосването на краката може да доведе до образуване на тромби Кръстосването на краката, когато коляното на единия крак притиска подколянната ямка на другия, може да доведе до образуването на тромби. Това заяви кардиологът Мария Лобова пред NEWS.ru. Според нея при такова положение на краката се притискат кръвоносните съдове, което може да е опасно за здравето.

Вредите от заседналия начин на живот
"На първо място, искам да обърна внимание на вредата от хиподинамията (липсата на движение). Колко часа може един офисен работник да прекара пред компютъра? Особено вредно е кръстосването на краката, когато коляното на единия крак притиска подколянната ямка на другия, защото там се притискат кръвоносните съдове. Затова е изключително важно да се правят кратки почивки на всеки час — да се разходим, да се разтегнем и да се раздвижим. Някои специалисти препоръчват да повдигаме краката и да движим глезените", посочва Лобова.

Препоръки при продължителни пътувания
Лобова съветва при дълги полети (над три часа) да се използват леки компресионни чорапи, за да се избегне застой на кръвта. Освен това, за да се намали рискът от образуване на тромби, е добре веднъж годишно да се прави профилактичен преглед, да се избягва преяждането и пропускането на хранения. Препоръчително е да се спазва "правилото на чинията" (балансирано хранене) и да се осигуряват достатъчно часове сън.
Лекарката подчертава, че е много важно да се приема достатъчно вода, за да се избегне дехидратация.

Превенция и препоръки за прегледи
Специалистите препоръчват прегледи при хематолог при наличието на установени промени в кръвта или при наследствено предразположение към кръвни заболявания, атеросклероза и диабет. Преглед при флеболог се препоръчва на здрави хора веднъж на две години, а за тези, които имат установени изменения или в семейството си имат случаи на разширени вени, прегледът трябва да бъде ежегоден. "Помнете, че всяка промяна е по-лесно да се предотврати, отколкото да се лекува. А лечението е много по-успешно в ранните стадии, отколкото в късните, когато измененията вече са устойчиви и не се поддават на терапия", завършва кардиологът.

Рискови фактори за тромбоза
По-рано флебологът Александър Албицкий заяви, че тромбозата на дълбоките вени може да се развие при хора с наднормено тегло или след инсулт. Според него в списъка на рисковите фактори влизат също така бременност, варикозна болест и последствията от инфекциозни заболявания.
Правилната грижа за здравето и редовните профилактични прегледи могат значително да намалят риска от образуване на тромби и свързаните с тях усложнения. Не пренебрегвайте сигналите на тялото си и се консултирайте с медицински специалисти при нужда.
13.11.2024, 12:27 часа
273 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha