Витамин D през зимата: Кога не трябва да го приемаме

Витамин D през зимата: Кога не трябва да го приемаме Противно на общоприетото схващане, не винаги е необходимо изкуствено да се попълва дефицитът на витамин D с настъпването на студеното време. Това трябва да става само ако има установени медицински показания, в други случаи тялото не се нуждае от това, каза доктор Александър Мясников.
„Витамин D - само ако има симптоми на хиповитаминоза. И така – само за бременни, деца и възрастни хора”, посочва лекарят.
Витамин D е наистина важен за тялото, включително здравето на костите и имунната система. Но трябва да се вземе, ако се появят симптоми като слабост, болки в костите или мускулите, добави Мясников.
Той подчерта, че в никакъв случай не трябва да се заменя слънцето със солариум - това е изпълнено със сериозни последици. Ултравиолетовите лъчи увреждат клетките, ускоряват процеса на стареене и могат да предизвикат развитие на рак. Много по-ефективно, според лекаря, е да спортувате и да се храните правилно, като избирате храни с високо съдържание на витамини и минерали. Всичко това е необходимо за поддържане на здравето и компенсиране на липсата на слънце, заключва той.
Сред основните симптоми на дефицит на витамин D, освен слабост и болки в костите, има спазми, необичайно често уриниране и повишено изпотяване. Сред последствията за възрастните се отбелязва остеомалация - процес на омекване на костите, при който се нарушава образуването на нова костна тъкан и нейната минерализация.
 
14.11.2024, 13:54 часа
250 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha