”Меком”. Една афера за 50 млн. лева

”Меком”. Една афера за 50 млн. лева

Съдът отложи обяваването на "Меком" в несъстоятелност за 23 юни. Чака се съдебно-счетоводна експертиза за размера на задълженията към кредиторите.
Следващите стъпки по закон са назначаване на постоянен синдик, който да утвърди списък с кредитори на предприятието, което от година не работи, има дългове от 50 млн.лв., които не обслужва, пише economynews.bg.
„Меком” АД бе водещо дружество в производство на колбаси, акциите му са търгувани на БФБ, с основен акционер към август 2012 г. Стефан Райчев. Мажоритарен дял от компанията бе закупена от ”Дар финанс”, свързана с бившия банкер Ататас Тилев. Консулнант по сделката бе пък фирмата на бившия икономически министър Николай Василев „Експат капитал” АД.
През май 2012 година Дар финанс (ДФ) търси български компании, в които да инвестира свободните си средства. „Експат капитал” предлагат ДФ да придобие контролния пакет акции от „Меком” АД от Силистра.
Според Тилев „Експат капитал” са направили подробен финансов и правен анализ на дружеството. Твърдят, че то е управлявано от компетентни мениджърски екипи, че финансовите показатели са много добри и настояват да се инвестира там. Уверили, че "Меком" няма задължения, не е подписвало договори за банкови кредити, а необходимостта от нови акционери и инвеститори е породена от временни финансови затруднения и от желание за разширяване на бизнеса.
Представители на ДФ направили предварително уговорено посещение в "Меком" и виждат работещо предприятие. През август и септември 2012 г. ДФ става мажоритарен собственик на дружеството, като придобива 22 млн. акции, а общата сума, която е вложил в "Меком" АД от 2010 година до момента са 5 млн.лв.
След сделката представители на ДФ извършват няколко необявени предварително посещения в завода и разбират, че той на практика не работи. Едва на този етап осъзнават, „че са станали жертва на измамна схема с цел да им бъде продадено едно източено и губещо предприятие”, казват от ДФ.
Те възлагат пълен финансов и счетоводен анализ на счетоводната компания АФА ООД. Анализът, който цитира EN.bg, показва, че общият размер на задълженията на "Меком" АД към банки, задължения към НАП, други кредитори и свързани лица, възлизат на над 50 000 000 лв. Анализът показва, че цялата недвижима собственост е ипотекирана в полза на банките-кредитори, а върху движимите вещи са вписани особени залози в полза на банките-кредитори. "Меком" е станало поръчител и солидарен длъжник по банкови кредити на други фирми на Райчев, несвързани с "Меком". Става ясно също така, че за няколко месеца не са плащани здравни и осигурителни вноски на работниците и служителите.
Анализът показа още, че през периода май 2011 г.-юни 2012 г., през който са водени преговори за продажбата на "Меком", Стефан Райчев е прехвърлил на фирма „Галеко” АД, регистрирана в Швейцария, собствеността върху административната сграда на "Меком", пречиствателната станция на територията на завода и части от терена, върху който е построен производствения комплекс на дружеството.
„Сделките са сключени с цел да бъде създадена зависимост на бъдещия собственик от бившия такъв”, коментира адвокатът на инвеститорите Ивайло Боев.
Анализът посочва още, че са сключени и редица консултантски договори със собственика Стефан Райчев, със съпругата и дъщеря му като физически лица. Тези договори са сключени преди продажбата на акциите или след това, но със задна дата. Стойността на консултантския договор с Галина Райчева е 400 000 лв., а начинът на представяне на консултацията е „в устна форма”. Лихвата при неплащане в срок на консултацията е в размер на 0,5% на ден върху посочената сума. Стойността на консултантския договор на Стефан Райчев е 200 000 лв., а начина на предоставяне на консултацията и неустойките са същите. Договори със същите предмет, размер на възнаграждението и неустойки за неизпълнение са сключени и с Маргарита Стоянова и Десислава Дончева, бивши изпълнителни директори на "Меком" АД, назначени от Райчев и освободени от ДФ.
Освен това преди сделката с "Меком", ДФ дори купува акции от "Експат Капитал", като придобива 255 600 броя обикновени поименни акции с право на глас, представляващи 20,02 % от капитала на ЕК, изпълнителен директор става Хари Тилев.
Предстои съдебна битка при разпродажбата на недвижимости на компанията, в която ще се включат "Дар Финанс", бившият собственик, както и банките-кредитори.

15.05.2014, 11:35 часа
2923 1
Коментари

някой си

15.05.2014, 22:35 часа
Тилев ша пие една студена вода - и майсторо си намира майстор ха-ха-ха
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha