Левон Хампарцумян: Кой ще плаща пенсии на 150 000, които днес нe учат и не работят?

Левон Хампарцумян: Кой ще плаща пенсии на 150 000, които днес нe учат и не работят? Управляващите три партии предложиха пътна карта и конкретни стъпки, за да се промени пенсионната система в България и пенсиите да бъдат по-адекватни. Пред bTV темата коментираха бившият социален министър Христина Христова и финансистът Левон Хампарцумян.
"Време беше. Вече 10 години хората, които се занимават с експертиза в пенсионно-осигурителната система, знаят какви са натрупванията на проблемите. Въпросът е, че в последните 4-5 години политическата нестабилност допринесе да не се задълбочават в проблема - нито в изпълнителната власт, където се сменят, нито в законодателната. Защото трябва анализ, политическа воля и политически кураж. Да се влезе в теми, които ще засегнат интересите на милиони хора. Ето защо приемам това предложение като стъпка в правилната посока. Дано да е реалистична стъпка. Имаме вече и документа от миналата година", каза Христова.
Тя изброи документите. "Първо, много сериозен доклад на НОИ, който дава прогнозите и проблемите. Основният проблем е свързан с грижата за финансовата устойчивост на пенсионно-осигурителната система. Второ, Международният валутен фонд даде препоръки. Иконимеческият и социален съвет - също. Министерството на труда и социалната политика направи доклад. И има едно голямо изследване на парламентарния център за социологически изследвания. Почти се припокриват проблемите, които са идентифицирани", каза Христина Христова.
Сред предложенията са увеличение на осигурителната вноска, необходим по-висок осигурителен стаж за пенсиониране, отпадане на COVID  добавките, максимална пенсия по швейцарското правило, минимална пенсия спрямо линията на бедност, втората пенсия с по-високи вноски за универсален пенсионен фонд, третата пенсия с данъчни облекчения. 
"Трябва да споменем, че и в момента протича реформа за повишаване на възрастта за пенсиониране. Много въпроси трябва да се поставят, затова че имаме 24 милиарда лева за пенсии тази година, а 12 милиарда не ни достигат от осигурителните вноски. А същите тези пенсионери участват като потребители с плащането на ДДС. Въпросът за размера на вноските е болезнен, не може да мине без обществено обсъждане. Аз мисля, че и сега не е ниска осигурителната тежест в България. Това ще намали разполагаемия доход на работещите. Освен вноските трябва да се сложи и друга тема на масата за анализи и тежки дебати - това е механизмът за осъвременяване всяка година. Дали това да бъде швейцарското правило - 50% да покриваме инфлацията, 50% ръста на заплатите, или всяка година различно спрямо величината на едно от тези две неща. Отдавна говорим за прочистване на осигурителната система от плащания, несвързани с трудова дейност, с финансов осигурителен принос. Това са социалната пенсия за инвалидност, социалната пенсия за възраст, гарантираната минимална пенсия - нещо, което не съм го видяла в никоя друга държава", каза още Христина Христова.
Какво ще се случи с пенсиите, ако се осъвременяват само с размера на инфлацията?
"Когато говорим за пенсии, говорим за пенсионна система. Трябва да отчитаме всички фактори. Какви са приходите, какво ще се случи с тези 150 000 души - между 20- и 25-годишни днес, които нито работят, нито учат? Защото в един момент те ще почукат на вратата. И кой ще им плаща? Какъв е техният принос? Още от 25-годишни ще ги носим на ръце до пенсия. Решаването на тези проблеми са важни. Основното е, ако има растеж в икономиката, ако държавата забогатява като цяло, ще имаме и по-добри пенсии. По-добра възможност да плащаме достойни пенсии. Същевременно трябва навсякъде, където някой злоупотребява със системата, да се борим с това и да го елиминираме. Има куп начини хората да получават несправедливо пенсионни възнаграждения", смята Левон Хампарцумян. 
28.04.2025, 11:45 часа
166 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha