Регистрират ръст на случаите на лаймска болест у нас

Регистрират ръст на случаите на лаймска болест у нас

Ръст на случаите на лаймска болест у нас. От началото на годината те са 45, което е двойно повече в сравнение с 2024 г.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Ива Христова обясни, че лаймската болест се предава единствено чрез ухапване от кърлеж и не може да се разпространи от болен човек на друг. Тя отбелязва, че въпреки регистрираното увеличение на случаите сега, преди пандемията от COVID-19 броят на заболелите е варирал между 400 и 600 годишно.
Проф. Христова предупреди, че със затоплянето на времето кърлежите се активизират, защото са гладни - нападат всякакви гостоприемници, каквито са и хората. Директорът на НЦЗПБ разясни, че лаймската болест може да протече и безсимптомно, но обикновено се наблюдава зачервяване на мястото на ухапването от кърлеж, което се появява около 10 дни след това. Тестове за болестта се правят при наличие на антитела.
Тя обяви, че при липса на медицинско лице или спешна помощ, кърлежът може да бъде отстранен с пинцета или специални метални бримки. „Кърлежът трябва да се захване максимално близо до кожата, за да не се скъса”, посъветва проф. Христова. Тя отбеляза, че се очаква ваксина за лаймска болест да има до 1-2 години.

04.04.2025, 15:27 часа
175 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha