"Маркет ЛИНКС": Пеевски и Кирил Петков са с изравнени рейтинги

И деветте парламентарно представени политически партии биха влезли в парламента при предсрочен вот сега, като разместване няма да има. ГЕРБ-СДС остава първа политическа сила, изпреварвайки с близо 9 на сто "Продължаваме промяната – Демократична България". "ДПС Ново начало" е трета с минимална преднина от 0.2 процентни пункта пред "Възраждане".
Това показва проучване на общественото менине, финансирано и реализирано съвместно от бТВ и "Маркет ЛИНКС". То е направено сред 1004 лица над 18 г. в страната в периода 22 - 30 март 2025 г. по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.
Спад към доверието на хората към председателя на Народното събрание Наталия Киселова, отчита агенцията.
"При президента Румен Радев има намаляване и на доверието, и на недоверието. Доверието към премиера Желязков се движи успоредно с доверието към кабинета. Г-жа Наталия Киселова е с най-същественото изменение, то наистина е значимо - доверието ѝ спада от 31 до 24%. Ролята, която тя изиграва в позицията си на председател на парламента, започва да провокира съмнения за това, че тя действа в обществен интерес", коментира социологът Добромир Живков пред бТВ.
В същото време рейтингите на лидерите на "ДПС Ново начало" Делян Пеевски и на "Продължаваме промяната" Кирил Петков се изравняват.
"При Пеевски има консолидиране на конформистки вот около него. Позицията, говоренето му и изграждането на образа на човека, от когото зависи всичко в Народното събрание и извън него, провокира хората да признаят "силния", коментира Добромир Живков.
Той отбеляза, че ДПС-ДПС са показали, че са в по-слабата позиция, а участието в мнозинството не им е донесло големи дивиденти - електрорални още по-малко, но остават стабилни.
При профила на "ДПС-Ново начало" ясно се вижда, че е съставен от млади хора.
"Няма съществено изменение към отношението и нагласите към Народното събрание. В много минимални граници имаме разместване - буквално с един пункт - намаляване на доверието към него. Тендецията е обща и според мен ще се движим към плавен спад на доверието", коментира в социологът.
Той отбеляза, че в доверието към правителството също има известен спад.
Частичното касиране на изборите и повторното обявяване на резултатите е разклатило доверието на българите, в допълнение с приетия бюджет, дискусиите в парламента и очаквания вот на недоверие.
"Всички институции страдат от ниска степен на доверие. Базисното доверие, което имаме към институциите, е опасно ниско", посочи Добромир Живков.
03.04.2025, 13:48 часа
302
0