Пеевски крепи яко кабинета на ГЕРБ, който ДПС-Доган и ПП-ДБ не смеят да клатят

Тази седмица кабинетът "Желязков" е изправен пред първия си вот на недоверие, който изглежда предварително обречен, независимо от възможността управляващата коалиция ГЕРБ-БСП-ИТН официално да остане в малцинство, ако бъде изоставена от подкрепящата я партия ДПС-Доган. Тези събития още веднъж ще покажат, че първоизточникът и за сътресенията, и за стабилността на правителството, е един и същ. Той не участва официално в управляващата коалиция, която обаче се държи като напълно зависима от него.
Но преди вота на недоверие, депутатите на Ахмед Доган се събират днес, да решат дали да продължат да крепят кабинета, след като ГЕРБ, БСП и ИТН не просто не се съобразяват с тях, а тотално ги игнорират.
Водещият мотив на ДПС-Доган да подкрепи това правителство беше надеждата, че то ще ограничи влиянието на политическия им противник Делян Пеевски в държавата и той няма да използва институциите ѝ за разправа с доганистите. Това обаче не се случи. Нещо повече, започналите назначения в регулаторите показаха, че ГЕРБ, БСП и ИТН инсталират там хора, удобни на Пеевски. В същото време вече втори месец премиерът отказва да назначи предложените от ДПС-Доган трима зам.-министри.
Доганистите недоволстват отдавна, но търпението им преля именно след като тройната коалиция прокара част от назначенията в регулаторите с подкрепата на "Ново начало" на Пеевски.
Пеевски не допусна ДПС-Доган до реална власт
Напрежението започна да става видимо през февруари, когато от ДПС-Доган публично поискаха да имат "солидарна отговорност за назначенията на ключови регулатори". След това се разбра и за забавяне на назначения на техни назначения за зам.-министри, които и до днес не са факт.
ГЕРБ, БСП и ИТН дадоха да се разбере, че кадри на доганистите във втория и третия ешелон на властта по-скоро няма да има и започнаха да ги нападат, че говорят само за постове. Междувременно хора на Пеевски бяха предлагани за регулатори формално от партии в тройната коалиция – например БСП номинира Росен Карадимов за председател на КЗК.
Как се обърна палачинката
До началото на март, когато започна пазарлъкът за регулаторите, Пеевски всекидневно нападаше правителството като рожба на "срамна сделка", наричайки го "правителство на грабежа между ГЕРБ, ИТН и БСП и деребеите (както Пеевски нарича хората на Ахмед Доган -бел. ред.)
Той настояваше колкото може по-бързо да има нови избори, след които да поеме управлението.
После внезапно започна да повтаря, че правителството ще продължи да съществува, докато прави неща, които той иска.
Явно Пеевски се успокои, когато разбра, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, от когото в крайна сметка зависят политическите решения на премиера Желязков, няма да допусне "деребите" да реалната власт.
Така доганистите на практика бяха притиснати до стената без полезен ход.
Напрежение в ДПС-Доган срещу лидерите
Всичко това води до сериозно напрежение в редиците на ДПС-Доган – част от доганистите критикуват лидера Джевдет Чакъров и хората около него задето се примиряват с липсата на техни назначения. Така например, кандидатурата на Ремзи Осман за КЕВР първоначално била смятана на сигурна, но в крайна сметка беше оттеглена от парламентарната група на ДПС-Доган в последния момент. Недоволни от този ход подозират, че зад този ход се крие лична договорка на Чакъров.
Тези събития провокираха активисти на ДПС-Доган да надигнат глас срещу ръководството на формацията. Юджел Атилла, бивш зам.-министър на транспорта и един от основателите на партийната структура в Хасково, поиска оставката на Чакъров и настоя начело да застанат "млади, неопетнени, смели, предани и без зависимости кадри".
След това Атилла направи още една крачка напред, като призова доганистите да се откажат от ДПС, която вече е проядена от Пеевски, и да направят нова партия.
Именно в тази ситуация на вътрешно напрежение и натиск отвън Алиансът на Доган обяви, че се събира да реши дали да продължи да крепи мнозинството. Източници на Mediapool очакват, че по този начин напрежението в редиците им ще се "отпуши", но не се наемат да прогнозират дали ще останат част от управляващото мнозинството. Все пак обаче шансовете били за оставане, но с "ясни условия", макар да си дават сметка, че нищо няма да се промени.
Бойко Борисов вече каза, че управлението ще продължи с тях и без тях. Той посочи влизането в еврозоната като приоритет, който оправдава сговора с Пеевски – а и с когото и да е друг – в парламента.
Вотът на недоверие сплоти проруските партии
Първият вот на недоверие срещу правителството е за "провал във външната политика" и е внесен от проруските партии "Възраждане", МЕЧ и "Величие". Дебатите по него ще се проведат в сряда, а самото гласуване ще е в четвъртък.
Още преди внасянето му инициаторите "Възраждане" обявиха, че "вотът чисто математически няма как да мине".
Практически за това са нужни поне 121 гласа "за" – тоест се търси мнозинство от опозицията, а не от управляващите. Дори доганистите да решат да свалят подкрепата си, Пеевски още миналата седмица обяви, че "няма да има скоро избори, не може да падне това правителство". Неговите 29 депутати ще обединят сили с останалите 102-ма от ГЕРБ, БСП, ИТН.
"Продължаваме промяната- Демократична България" още по-рано обявиха, че заради позицията им, че страната трябва да влезе в еврозоната, няма да подкрепят вотове на недоверие до юни, когато трябва да излезе конвергентният доклад. Според ПП-ДБ този вот на недоверие е опит България да се отклони от пътя към еврозоната.
Така, дори Пеевски внезапно да реши да се превъплати в ролята на опозиция, за каквато беше удобно обявен в неделя от Рая Назарян от ГЕРБ, мнозинство за сваляне на кабинета пак няма да има. Групата на ПП-ДБ се състои от 36 народни представители, които заедно с депутатите от управляващата коалиция формират 138 гласа, които ще са "против" или "въздържал се".
01.04.2025, 10:09 часа
367
0