Експерти: 80% от инсултите са предотвратими

Експерти: 80% от инсултите са предотвратими Около 80% от инсултите са предотвратими и лечими, а мерките за ефективна първична профилактика могат да помогнат за облекчаване на тежестта на здравната система на България. Около това мнение се обединиха експерти по време на пресконференция на тема "България в борбата с инсулта: Преодоляване на предизвикателствата за постигане на напредък" в София.
Проф. д-р Димитър Масларов, началник на Клиника по неврология към Първа Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) - София и национален координатор за България на Европейския план за борба с инсулта, представи данни от 2016 г. до 2024 г. на Националната здравнoосигурителна каса (НЗОК), които показват, че има около 20 % намаление на броя на исхемичните инсулти в България. Проф. Масларов посочи, че все още съществуват възможности, които да намалят тежестта на инсулта и дългосрочните му последици. Той припомни, че Българското дружество по неврология е предложило Национален план за борба с инсулта през 2024 г.
Проф. Масларов отбеляза и ключовите постижения на България през миналата година по отношение на подобряването на информираността и лечението на инсулт. Създаването на Националния план за борба с инсулта и внасянето му в Министерството на здравеопазването е първото ключово постижение. На второ място е актуализирането на Националния консенсус, в който се включват нови методи и медикаменти за лечение на инсулт, и на трето, но не на последно място, е удължаването на срока за лечение на пациентите, в рамките на клиничната пътека. Това даде възможност на пациентите да получават по-добра здравна помощ, отбеляза още проф. Масларов. 
Имаме успехи за последните четири години по отношение на образователните кампании за инсулт, но за съжаление осведомеността все още не е задоволителна, отбеляза инж. Дорина Добрева, председател на Управителния съвет (УС) на Асоциацията за инсулт и афазия и национален координатор за България на Европейския план за борба с инсулта. Добрева разказа и за целите на Европейския план за борба с инсулта до 2030 г. Първата цел е да се намали възрастовата стандартизирана честота на инсулта с 10% от 2020 до 2030 г. Друга цел е лечение на 90% от всички пациенти с инсулт в Европа като първо ниво на грижи, обясни инж. Добрева. 
Тя посочи, че до 2030 г. трябва да има национални планове за инсулт, обхващащи цялата верига от грижи - от първична профилактика до живота на пациента след инсулт. Председателят на Асоциация за инсулт и афазия обясни, че основна цел е и пълното прилагане на националните стратегии за многосекторни интервенции в областта на общественото здраве с цел насърчаване и улесняване на здравословния начин на живот. 
Важно е да се говори за инсулта, защото това е основна причина за смъртност в света, каза президентът на Европейската организация по инсулт (ESO) проф. Симона Сакко. Тя отбеляза, че сред всички неврологични заболявания инсултът е най-тежкото. Сакко добави, че инсултът може да бъде предотвратим и лечим, стига да има национално и европейско сътрудничество.  
Ние се борим с едни остарели схващания по отношение на лечение на инсулта, вече имаме възможности да го лекуваме, но трябваше да се промени и виждането на невролозите, отбеляза председателят на Българско дружество по неврология акад. проф. д-р Иван Миланов. Той обясни, че вече в 40 болници се предлага актуализирано лечение на инсулта. Миланов посочи, че при лечението има малко промени в изискванията, предстоят и промени в клиничната пътека. Той добави, че от тази година ще влезе и нов медикамент, който се използва при острата фаза на инсулта. 
21.01.2025, 16:21 часа
279 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha