Опасни шоколадови изделия заливат пазара в България
Сдружение „За достъпна и качествена храна“ алармира за тревожни резултати от лабораторно изследване на шоколадови продукти, предназначени за деца и възрастни, с форма на шоколадови моливи. Лабораторните тестове, проведени от акредитирана международна лаборатория TUV, показват сериозни отклонения от стандартите за безопасност и качество, които поставят под въпрос безопасността на тези продукти, особено за най-малките потребители, когато продуктите са преднамерено грешно етикетирани.
Изследваните продукти, включващи шоколадови фигурки, като моливи и животни, които се предлагат в подаръчни кутии, са внесени от компания, продаваща ги в търговската мрежа на България. Продуктите, рекламирани с послания за естествени съставки, съдържат компоненти, които не отговарят на тези твърдения, според предоставените лабораторни резултати.
Информирани са съответните институции, отговорни за контрол на хранителната безопасност. В момента текат проверки от компетентните органи, като се очаква да бъдат предприети всички възможни мерки за гарантиране на здравето на потребителите, особено на децата, които са изложени на по-висок риск при липса на коректната информация на етикета.
Резултатите от тестовете показват наличие на съставки, които могат да създадат риск за здравето на най-малките потребители при употреба над определени количества. Освен това са установени сериозни отклонения от съставките, посочени на етикетите. Използваните съставки в продуктите не отговарят на стандартите за безопасност на храните, което може да има сериозни последствия за потребителите, особено за децата.
Вместо посочените на официалния сайт на производителя и опаковката информация за състава: естествени ванилови аромати, куркума, спирулина, ябълка, репичка и черен касис, са открити съставки от групата на Е, като E129 – синтетичен оцветител, който съгласно европейските директиви може да предизвика хиперактивност при деца и алергични реакции при възрастни, особено тези, чувствителни към аспирин. Важно е да се отбележи, че E129 вече е забранен в много страни, включително Франция, Германия, Белгия, Австрия, Норвегия и Швеция.
Друга съставка, открита при тестовете, е E123, известен още като амарант – синтетичен червен оцветител, който се използва в някои храни и напитки, но който е обект на противоречия поради потенциални здравни рискове. Според действащото европейско законодателство и регулации, посочването му на етикет е задължително.
Сдружението подготвя сигнал за извършване на допълнителни проверки и пробовземане, като предлага също така информираност на Европейския орган за безопасност на храните (EFSA) и Европейската мрежа за безопасност на храните (SAFE). Целта е да се защити общественото здраве и да се предотврати разпространението на продукти, които не отговарят на изискванията за безопасност.
22.12.2024, 16:33 часа
286
0