Вижте 9 знака, че даден човек изобщо не е добър
Добре, нека бъдем честни – всички сме срещали онзи тип хора, които изглеждат истински ангели на пръв поглед, но някак ни оставят с неприятното усещане, че нещо в тях не е наред.
Те може да се усмихват ослепително и да ни обсипват с комплименти, но действията им често разказват различна история. Време е да захвърлите розовите очила и да разберете реално кои са фините знаци, че някой може да не е толкова добър, за колкото се представя.
Говорим за тези подли поведения, пасивно-агресивни коментари и крещящо пренебрежение към другите, които разкриват истинския характер на човек.
Така че, нека се потопим и проучим девет издайнически признака, че някой може да не е светецът, за когото се опитва да мине пред другите. Пригответе се да изострите инстинктите си и да се предпазите от онези, които може би нямат най-добри намерения спрямо вас:
1. Човек, който не е особено надежден
Всеки има моменти, в които изпуска парата. Невинаги успяваме да изпълним обещанията си поради някои форсмажорни обстоятелства. Но когато някой е постоянно ненадежден, това може да е знак, че не е толкова добър, колкото изглежда. Това, че човек се държи несериозно спрямо вас и ангажимента си към вас, не означава само, че той просто е разсеян. Това е модел на поведение, който показва липса на уважение към времето и чувствата на другите хора. Ако често сте разочаровани от дадена личност заради неспазените обещания или анулирания в последната минута, може би е време да преоцените колко „добър“ е този човек наистина. Истински добрият човек цени времето и чувствата на другите и се стреми да изпълнява ангажиментите си. Така че следващия път, когато някой ви остави да висите за пореден път, имайте това предвид – неговите действия говорят по-силно от чара му на повърхностно ниво.
2. Този човек иска да получава повече, отколкото е готов да дава
Може да имате приятелка/приятел, който вечно е усмихнат и очарователен, но някак се държи едностранчиво към вас. Когато например излизате заедно, този човек вечно си забравя портфейла си и в крайна сметка му плащате сметката. Или пък този ваш приятел вечно взема неща назаем от вас и „забравя“ да ви ги върне. Или пък когато имате нужда от помощ или подкрепа, този човек внезапно се оказва твърде зает. Накратко – човек, който е готов да вземе, но рядко е склонен да даде нещо в замяна. Този дисбаланс е много изтощаващ и обикновено кара даващия човек да се чувства използван. Добрите хора разбират баланса между даването и вземането във всяка връзка – било то приятелска, романтична, съседска и т. н. Те не експлоатират другите за собствена изгода. Ако забележите, че някой постоянно взема повече, отколкото дава – било то време, ресурси или емоционална подкрепа – това може да е сигнал, че не е толкова добър, колкото изглежда на пръв поглед.
3. Този човек бързо съди и критикува другите
Знаете ли, че според психолозите ние създаваме първо впечатление в рамките на една десета от секундата? Това е по-бързо от мигването на око! Формирането на бързи преценки не е лошо по своята същност – това е част от човешката природа. Но когато някой непрекъснато отправя остри или негативни присъди към другите, това е различна история. Истински добрите хора се стремят да разбират другите, вместо да ги съдят прибързано. Те знаят, че всеки има своя собствена история, свои собствени борби и свои силни страни. Те се опитват да видят доброто в хората, вместо да се фокусират върху недостатъците и слабостите. В крайна сметка, ако някой винаги критикува и съди другите негативно, без да се опитва да разбере или съчувства, това може да е знак, че той наистина не е толкова добър, колкото изглежда на повърхността.
4. Този човек често е нелюбезен към обслужващия персонал
Излизали ли сте някога с познат, приятел или с потенциално гадже, който ви е изглеждал голям симпатяга, но се е оказал истински грубиянин, когато е общувал със сервитьора или бармана? Начинът, по който хората се отнасят към обслужващия персонал, може да разкрие много за техния характер. Добрите хора разбират, че всеки заслужава уважение, независимо от работата или статуса си. Те знаят, че добротата не е избирателна. Ако някой обичайно е груб или неуважителен към обслужващия персонал, това може да е знак, че всъщност не е толкова добър, колкото изглежда на пръв поглед. В крайна сметка, добротата не е свързана с това да бъдеш мил само към хора, от които имаш полза.
5. Този човек често играе ролята на жертвата
Животът на никого не е лишен от трудности и неуспехи. Но ако някой постоянно се изобразява като жертва, това може да е знак, че не е толкова добър, колкото изглежда. Хората, които обичайно играят ролята на жертви, често отказват да поемат отговорност за действията си. На тях винаги някой друг им е виновен за всичко. Те вечно мрънкат и се оплакват като така търсят съчувствие и внимание и често манипулират другите, за да ги получат. Добрите хора, от друга страна, признават грешките си и се учат от тях. Така че, ако познавате някого, който изглежда винаги е жертва на обстоятелствата, считайте това за червен флаг относно неговия „добър“ характер.
6. Липса на емпатия
Емпатията е способността да разбираме и споделяме чувствата на другите. Това е основа на това да бъдеш добър човек. Но не всеки, който изглежда приятен на пръв поглед, наистина притежава това качество. Има хора, които са доста очарователни, но когато трябва да покажат истинска загриженост за другите, са някак безразлични. Те може да се правят на добри, но действията им (или липсата на такива) да разкриват други неща, като изненадваща липса на съпричастност. Това е много лошо, защото именно емпатията е това, което ни свързва като човешки същества. Позволява ни да се подкрепяме взаимно, да разбираме различни гледни точки и да помагаме на тези с по-малко късмет. Ако забележите, че някой редовно не проявява съпричастност – независимо дали пренебрегва вашите чувства или проявява безразличие към борбите на другите – това е силен знак, че не е толкова добър, колкото изглежда.
7. Този човек не е искрен
Липсата на искреност е черта, която е трудно да се пренебрегне. Ако един човек е харизматичен и привидно мил, но с течение на времето откриете, че има навика да изкривява истината, то имайте си едно наум за неговия характер. Възможно е да осъзнаете, че този привидно „добър“ човек всъщност е истинско разочарование. Честността е основно качество на добрите хора. Те разбират, че веднъж нарушеното доверие трудно се възвръща. Ако установите, че имате работа с някого, който често и откровено лъже, това е силен знак, че той няма много добродетели.
8. Този човек таи злоба
Всички сме хора и всички правим грешки. Добрите хора разбират това и често бързат да простят. Те не таят негодувание и/или злоба. Въпреки това, ако срещнете човек, който изглежда неспособен да се откаже от минали обиди, дори незначителни, това може да е знак, че не е наистина добър. Задържането на злоба е нещо повече от това да бъдеш непримирим – това позволява на негативността да те завладее и да повлияе на настоящите и бъдещи взаимодействия. Добрите хора се стремят да разрешават проблеми, да прощават, когато могат, и да вървят напред, без да таят негодувание. Така че, ако някой винаги таи злоба, може би си струва да погледнете по-отблизо под приятната му външност.
9. Липса на уважение към вашите граници
Най-важното нещо, което трябва да запомните, е следното: добрите хора уважават границите на другите. Те разбират, че всеки има свое лично пространство, физическо и емоционално, и го уважават. Ако някой постоянно прекрачва границите ви, пренебрегва нивата ви на комфорт или отхвърля притесненията ви, това е явен знак, че не е толкова добър, колкото изглежда. Пренебрегването на границите е фундаментална липса на уважение към вас като индивид. Истинската доброта не е само да бъдеш приятен на повърхността. Става дума за уважение към другите, техните чувства и техните граници.
20.12.2024, 10:00 часа
269
0