Прокуратурата угоди на Пеевски и за Възродителния процес

Прокуратурата угоди на Пеевски и за Възродителния процес Прокуратурата спешно угоди на Делян Пеевски и по искането му да се търсят, намерят и накажат участниците в т.нар. Възродителен процес, особено тези от Държавна сигурност.
Прокурор е пуснал постановление, с което разпорежда военни следователи да установят агентите, работили за Държавна сигурност (ДС) по линия на „Възродителния процес“ по региони. Те трябва да бъдат разпитани в качеството на свидетели какви задачи са им поставяли водещите офицери и тяхното изпълнение. Също така да се установи къде се съхраняват агентурните дела на агентите, да се изискат и приложат оперативните дела.
Постановлението на прокурор  майор Кирил Пейчинов от Военно-окръжна прокуратура София е публикувано в 24rodopi.com.. В него изрично е отбелязано, че е по повод сигнала от председателя на ДПС и ПГ на ДПС Делян Пеевски. Прокурорът е свързан и с разследването на аферата "Осемте джуджета". Той беше един от седемте магистрати, за които Борислав Сарафов поиска дисциплинарни производства покрай въпросното дело.  Пейчинов работеше в спецпрокуратурата, но след нейното закриване стана военен прокурор.
Сега Военно-окръжната прокуратура възлага да се установят и разпитат, респективно да се проведе допълнителен разпит, на пострадалите, спрямо които е била упражнена репресия от служители на държавния апарат на НРБ - в какво се е изразявала същата, къде, кога, как и от кого са се осъществявали инкриминираните действия.
Всичко това идва само седмица, след като Пеевски, заедно с депутати от ДПС, призова за провеждането на справедлив съдебен процес и ефективни присъди за виновниците за т.нар. “Възродителен процес”, както и лицата, участвали в изпълнението му.
В сигнала на Пеевски се твърдеше, че се предоставят данни, че „лица от агентурата на Държавна сигурност са били инфилтрирани сред българските мюсюлмани и с действията си са били съпричастни при извършените престъпления при осъществяването на т.нар.“Възродителен процес“.
"Настояваме ръководената от Вас институция незабавно да предприеме действия по установяване и проверка на фактите за събитията от 1984 г., както и за тези от 1989г. и на по-късен етап, като при установяване на извършени престъпления, да се пристъпи към повдигане на обвинения за извършване на геноцид срещу българските мюсюлмани", написа още Пеевски. 
Те настояваха още : “В този смисъл намираме за съществено да се установи престъпната роля и на предателите, които Държавна сигурност е инфилтрирала сред българските мюсюлмани, които първо са извършвали доносническа дейност, а на по-късен етап, използвайки справедливия гняв на жертвите на Възродителния процес, изградиха политико-икономически структури от мафиотско-олигархичен модел”.
Очевидно сигнала беше насочен директно срещу ДПС и неговия почетен председател Ахмед Доган, чиято принадлежност към Държавна сигурност е установена отдавна. Много пъти през годините Комисията по досиетата е обявявала като агенти на ДС самия Доган и не малко хора, минали през ръководството на Движението.
 
"СЕГА" припомня:
В края на май 2022 г. прокуратурата прекрати разследването, след като два месеца по-рано почина последният обвиняеми по него - бившият комунистически министър-председател Георги Атанасов. Преди него през годините починаха другите обвиняеми Тодор Живков - генерален секретар на БКП, ген. Димитър Стоянов - министър на вътрешните работи, Петър Младенов - министър на външните работи и Пенчо Кубадински - член на Политбюро на БКП.
Делото беше заведено от Прокуратурата на въоръжените сили през 1991 г. за установяване на виновните за насилствената смяна на имената на турското малцинство в НРБ, извършена от тоталитарния режим на БКП начело с Тодор Живков.
Абсолютната давност по делото отдавна изтече и през последните години съдът няколко пъти указва на държавното обвинение да го реши.
Всъщност прокуратурата два пъти внася обвинителен акт – през 1994 г. и 1998 г., но и двата пъти делото е връщано за доразследване. Първоначално обвиняеми по него за подбуждане на етническа дискриминация и омраза са Тодор Живков, Димитър Стоянов, Пенчо Кубадински и Георги Атанасов. След това обвиненията са преквалифицирани за военни длъжностни престъпления, като обвиняеми останаха Живков, Стоянов и Атанасов.
От май 1998 г. делото вече е във Военно-окръжната прокуратура в София, която до 2003 г. успява да издири имената и адресите на 446 българи от турски произход или техни наследници, които са били в "Белене", както и да разпита 312 от тях. Останалите 134 пострадали обаче, повечето от които са в Турция, така и не са открити, въпреки опитите със съдебни поръчки. През 2003 г. тогавашният зам.-главен прокурор Христо Манчев заяви, че разследването фактически е завършено, но неизпълнимите указания на съда за разпит на всички пострадали са пречка за внасянето на обвинителен акт.
През септември 2018 г. Софийският градски съд задължи прокуратурата в едномесечен срок да реши съдбата на разследването. В резултат на това делото беше спряно. А след смъртта и на последния обвиняем е прекратено.
05.10.2024, 15:36 часа
970 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha