Депутатите решиха медийните публикации да не се приемат за сигнали за корупция по високите етажи на властта
Публикации в средствата за масово осведомяване няма да се приемат за сигнали за корупция по високите етажи на властта, реши окончателно Народното събрание с гласуваните текстове в законопроекта за противодействие на корупцията, предаде БНР.
Всеки, който разполага с данни за корупция или за конфликт на интереси за лице, което заема публична длъжност, може да подаде сингнал до Комисията за противодействие на корупцията - лично или чрез адвокат.
Депутатите записаха окончателно и че сигнали могат да бъдат получавани и от всички канали за вътрешно или външно подаване по реда на Закона за защита на лицата, които подават сигнали или публично оповестяват информация за нарушения.
Подаденият по надлежния ред сигнал ще е основание за извършване на проверка за наличието на данни за корупция или за конфликт на интереси.
Проверката ще се извършва в 90-дневен срок от получаване на сигнала, като е предвидена възможност за удължаване на срока еднократно, но само с месец. Всеки, подал сигнал, ще трябва да се уведоми за резултатите от проверката и за решението.
Първоначално предвидената възможност за сигнал да се приема и публикация в медиите срещна острото възражение на ИТН и "Възраждане". Депутатът от "Възраждане" Цвета
Рангелова мотивира искането за отпадане на тази възможност:
"Представяте ли си колко е лесно да бъдете обект на разследване по такъв сигнал от една електронна медия от Каспичан, зад която никога няма д аразбирити кой стои".
Мнозинството гласува окончателно предвиденото в закона при изпълнение на служебните си задължения органите на Комисията да може да използват физическа сила и помощни средства само когато това е абсолютно необходимо при условията и по реда на закона за МВР.
21.09.2023, 14:15 часа
530
1