Политолог: Ако има правителство, то ще е зависимо от Делян Пеевски
Въпреки опитите на "Продължаваме промяната" и "Демократична България" да бъде изграден санитарен кордон около Делян Пеевски, неговата роля и тази на ДПС-Ново начало в политическите процеси занапред ще нарастват и ще бъде от ключово значение за бъдещето на страната.
Прогнозата направи политологът Цветанка Андреева. Според нея "Движението за права и свободи" се трансформира по начин, по който 21 век налага.
"Видяхме вече амбиции в ДПС да бъде много по-оперативно. Едно ново ръководство се обърна назад към възродителния процес със съвсем друг поглед. Погледът към ДПС 35 години по-късно вече е ревизионистичен. Неслучайно ДПС на Делян Пеевски мина под мотото "Ново начало". Той търси ново начало и колкото и кръгът около Доган да не искат да го признаят, всъщност Пеевски превърна ДПС в много по-силна формация. Намери мястото й - нарастнаха резултатите й, стана една от водещите политически сили. Колкото и да се говори за кордон, политическата роля на ДПС ще се увеличава. Виждаме и как рейтингът на Пеевски нарастна. Това убива тезата за купения вот от ДПС. Ролята и на ДПС под ръководството на Пеевски ще нараства", категорична бе Андреева в интервю за сайта "Актуално".
Според нея в момента, в който демократите в лицето на ГЕРБ и "Демократична България" влизат в колаборация с БСП и ИТН, на Делян Пеевски му е отредена роля да бъде критик на тези ходове.
"Това правителство ще бъде в този смисъл зависимо от Пеевски, защото при опит на БСП вътре в парламента да направи коалиция с "Възраждане" по някакви текущи въпроси и на ИТН, защото това са евроскептични партии, то тогава ще трябва да се намери противовесът в ДПС на Пеевски - на евроскептицизма, да дойде евроатлантизмът на ДПС", каза още Андреева.
Тя коментира и развоя на текущите в момента преговори за съставяне на правителство.
"Създава се усещането, че се водят сериозни преговори. Липсата на медийни истерии по време на преговорите говори, че се върви към някакво споразумение и че партньорите са лоялни, защото не се изнася нищо от кухнята на разговорите до момента. Това е добър знак. Всички сме в очакване че ще се излезе с решение за коалиция и кабинет. Големият проблем е могат ли партиите да изградят такава сложна коалиция. Това са 4 обекта с доста различни виждания. Залогът е дали ще намерят обща цел, за да легитимират политическото си събиране пред собствения си електорат и пред обществото. Това правителство ще е тежко, много трудно ще е да има прогноза за дълъг живот. Те ще се обединят около конкретни цели, които ще постигат. Явно, опарили се от предишните коалиционни формати - и при четворната коалиция в кабинета "Петков", и при сглобката голям препъникамък се оказа механизмът за взимане на решения. Надявам се, че сега сега са успели да ги преодолеят", каза Андреева.
Според нея, колкото и Борисов да е декларативно нежелан за лидер на това правителство, той е фигурата с достатъчно политически опит и капацитет да изгради такава сложна коалиция.
"Борисов е стратегът на това правителство. Аз съм сигурна, че ако се стигне до правителство, хората с проблеми вътре в правителството биха посещавали Борисов, отколкото дори министър-председателя. Това е голямата отговорност на първия", изрази мнение Цветанка Андреева.
Политологът отреди ролята на опозиция на "Продължаваме промяната".
"Те изиграха своята негативна роля в конструирането на Народното събрание с избора на председател. Какво постигнаха с днешна дата? Успяха да разбият едно силно идеологическо мнозинство, вкараха във властта БСП и ИТН. Направиха реверанс към Радев, вкараха го отново в политическата игра. Както и "Възраждане", с които се опитаха да изградят мнозинство и то по много важен въпрос. Така ПП започна да трупа само негативи - разбивайки едната възможност и невключвайки се в другата. Остава им ролята на опозиция".
04.01.2025, 12:13 часа
369
1