Пресипналият глас е сред най-честите симптоми на заболяванията на гърлото. Възпалението на гласните връзки или ларинкса – ларингит, е следствие от вирусна/бактериална инфекция или претоварване на гласните струни (викане, продължително говорене, силен плач, пеене). Симптомите могат да включват също болка при преглъщане, дразнене или усещане за сухота в гърлото, кашлица. Може да се стигне до пълна загуба на гласа за известен период от време.
Обичайните виновници за ларингита са риновируси, които се разпространяват по въздушно-капков път, при допир до кожата и чрез вдишания въздух. Върху възпалената лигавица на ларинкса, в хода на инфекцията може допълнително да попаднат и други бактерии и състоянието да се усложни. При малките деца ларингитът може да е съпроводен с висока температура, суха кашлица, умора, изтощение, треска, главоболие. Ако освен пресипналия глас, има и подути лимфни възли и сливици, болката в областта на гърлото е остра (огнена), е възможно да става дума за ангина (тонзилит).
Претоварването на гласните връзки (например при силен, продължителен плач на малкото дете), може да доведе до трайна пресипналост. Други причини за хроничния ларингит (загуба на гласа за повече от две седмици) при възрастните могат да са: продължителна употреба на алкохол, тютюнопушене, излагане на вредни химични вещества.
Ако заболяването не се лекува своевременно, може да се стигне до сериозни усложнения. В случай, че в рамките на седмица пресипналостта не изчезне, а се засилва, както и при продължаваща промяна в тембъра на гласа (загрубява, става по-писклив) е нужна консултация с отоларинголог.
Общи препоръки за облекчаване на симптомите
- Мълчанието е злато – и при ларингита. За известен период от време е нужно да се „пази” гласът - да се мълчи или да се говори тихо, за да не се напрягат гласните струни.
- Лечението на вирусния ларингит задължително включва прием на много течности (топли, но не горещи напитки, бульони). Избягвайте следните храни: лютиви, мазни, кисели – като домати, лук, чесън, чушки, пържени храни.
- Целесъобразно е също спирането на алкохола, както и на напитки, съдържащи кофеин, тъй като те водят до дехидратация на организма.
- Прекратете тютюнопушенето.
- Осигурете влажен въздух в помещенията.
- Гаргара с вода и морска сол – помага за лечението на инфекцията и възпалението на гласните струни и болезненото гърло. В една чаша топла вода разтворете ½ ч. л. морска сол в и правете гаргара няколко пъти дневно. Много полезна е също гаргара с отвара от лайка или салвия.
- Пресният джинджифил успокоява ларинкса и подпомага лечението на възпалените лигавици. За да си приготвите чай от джинджифил, настържете от корена количество колкото 1 ч.л. и го сварете в 500 мл вода. Оставете запарката да престои половин час. Прецедете и пийте няколко пъти дневно, като може да подсладите с мед.
- Евкалиптът и ментата също са широко използвани за лечение на симптомите при простуда – те облекчават болезненото гърло и сухата кашлица, но не забравяйте, че не са подходящи при малки деца.
Лечение с минерални соли
При пресипнал глас поради простудно заболяване Шуслеровите терапевти препоръчват комбинацията от Шуслерова сол №3 железен фосфат и сол №4 калиев хлорид. Най-подходящ начин за приложение е да разтворите по 5 таблетки от всяка сол в чаша топла вода и да отпивате през 10-15 минути по глътка от тях, като редувате. В случай, че не настъпва подобрение, започнете да редувате сол №4 калиев хлорид и сол №6 калиев сулфат (по същия начин).
Ако гласът е пресипнал или дрезгав поради пренапрежение на гласните струни се препоръчва редуването на всеки час по 1 таблетка Шуслерова сол №3 железен фосфат и сол №5 калиев фосфат до настъпване на подобрение. Към тези соли (за получаване на синергичен ефект) добавете на всеки 2 часа по 1 таблетка от сол №7 магнезиев фосфат.
Хомеопатични средства при ларингит:
- Atropinum sulfuricum – облекчава усещането за болка и намалява отока и възпалението на лигавиците.
- Hepar sulfuris – подпомага заздравяването на тъканите, препоръчва се при хронични възпаления на гърлото.
- Kalium bichromicum – намалява оточността в областта на гърлото и облекчава при проблеми с преглъщането.
- Silicea – има силно имуностимулиращо действие, като ускорява оздравяването и предотвратява рецидивите.
- Mercurius bijodatus – използва се при чести простудни заболявания, придружени с болезненост и оточност в областта на сливиците. Регулира отока на тъканите.
Лекарят хомеопат може да ви препоръча само един от тези препарати, който ще е достатъчен за лечение на заболяването спрямо вашия индивидуален случай. Друг вариант е да намерите в аптечната мрежа комплексен хомеопатичен препарат, който съдържа всички съставки.