След смъртта на папата: Ето какво следва

След смъртта на папата: Ето какво следва Смъртта на римския папа – духовният водач на над 1,3 милиарда католици по света – е събитие от изключителна значимост за Римокатолическата църква. Процедурите и ритуалите, които следват, са строго регламентирани от вековна традиция и канонично право. Ето какво се случва стъпка по стъпка след смъртта на папата:

1. Потвърждение на смъртта
Първата стъпка е официалното установяване на смъртта на папата. Това обикновено се извършва от личния му лекар. Традиционно Камерленгът (Cardinal Camerlengo) – кардиналът, отговарящ за администрирането на имотите на Светия престол – удостоверява смъртта, като някога това се е правило чрез повикване на папата по име и леко потупване по челото със сребърния папски печат. Днес този ритуал е символичен, но обявяването на смъртта остава негова отговорност.

2. Запечатване на покоите на папата
След потвърждението на смъртта, покоите на папата се запечатват. Никой няма право да влиза или изнася каквото и да е, докато не бъде направен официален опис. Камерленгът също така унищожава папския рибен пръстен („Fisherman's Ring“) – символът на неговата власт – за да се предотврати използването му за фалшиви документи.

3. Период на траур и поклонение
Следва 9-дневен период на траур, наречен "novemdiales", по време на който се отслужват специални литургии за душата на покойния папа. Тялото му е изложено в базиликата „Свети Петър“ във Ватикана, където вярващите могат да отдадат почит.

4. Погребение
Папата обикновено е погребан в криптата на базиликата „Свети Петър“, в ковчег от три части – от кипарис, цинк и дъб. В ковчега се полагат и документи от понтификата му. Погребението обикновено се извършва между 4-ия и 6-ия ден след смъртта.

5. Седалището на Светия престол остава вакантно
Смъртта на папата води до "sede vacante" – латински израз, означаващ „вакантен престол“. През този период цялата административна власт на папата е суспендирана и поета от Камерленга и специална комисия от кардинали. Никой не може да променя структури или да взема важни решения, освен ако не са наложителни.

6. Свикване на конклав
След погребението започва подготовката за избора на нов папа. Всички кардинали под 80-годишна възраст се събират във Ватикана за т.нар. конклав – тайно събрание, на което се избира новият папа. Гласуването се извършва в Сикстинската капела и продължава, докато един кандидат не получи поне две трети от гласовете.

7. Избор и обявяване на нов папа
Когато изборът е направен, белият дим, издигащ се от комина на Сикстинската капела, сигнализира, че Църквата има нов глава. Малко след това новоизбраният папа излиза на балкона на базиликата „Свети Петър“, където кардинал-протодяконът обявява: „Habemus Papam“ – „Имаме папа“.
21.04.2025, 13:20 часа
214 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha