Ивайло Мирчев е фаворит за лидер на "Да, България"

Ивайло Мирчев е почти сигурен победител в битката за лидерския пост на „Да, България“, твърди "Филтър", като се позовава на активисти на партията, която има все по-активна роля в коалицията ПП-ДБ. Най-сериозният му опонент е Божидар Божанов, но заради обвиненията на прокуратурата доверието в него е разколебано, а самият той дори обмислял да се откаже от надпреварата.
Скоро „Да, България“ ще се отдалечи от „Продължаваме промяната“, още повече защото те са близки с Божанов, а Мирчев гледал на тях с много съмнения и често им опонирал. Божанов беше министър в кабинета на Кирил Петков, а Ивайло Мирчев остана в парламента.
При този сценарий разломът между ПП и ДБ ще се задълбочи и може да стане дори рисков за коалицията, прогнозират запознати с отношенията между двете формации.
„Да, България“ е основана от Христо Иванов през 2016 година с подкрепата на кръга „Капитал“, а сред първите, положили подписа си за партията, е не кой да е, а бъдещият премиер и лидер на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков. Иванов обаче подаде оставка след кабинета на сглобката, когато беше идеолог за промените в Конституцията. Промените паднаха в Конституционния съд, а резултатът на ПП-ДБ се срина с 300 хиляди гласа. Това се случи преди година. Въпреки това Иванов остана председател в оставка и се скри от обществото.
Изборите за нов лидер са на 27 април, а членовете на “Да, България“ ще гласуват с електронно приложение за кандидатите. Те са шестима. Освен Мирчев и Божанов в надпреварата са Елисавета Белобрадова, Надежда Йорданова, Веселина Александрова и Свилен Трифонов. Любимецът на жълтопаветниците обаче е Мирчев, който очаквал сигурна победа с огромно мнозинство. Освен това отговарял за структурите и познавал хората в страната.
Свенливият характер и липсата на твърди позиции не са единственият минус на Божидар Божанов в битката за поста, коментират в средите на партията. Историята с обвиненията към него, определянето на гаранция от 10 хиляди лева и предстоящото дело разколебали привържениците му, но и самия него.
“Божидар е сигурен, че ще бъде оправдан, но не иска да е човек с дело на трупчета и в същото време да е председател“, казват активистите на „Да, България“. Обвинението към него е за това, че през 2022 година като министър на електронното управление е дал на директора на изпълнителната агенция “Инфраструктура на електронното управление“ флашка с файл, в който имало спецификации за обществена поръчка за близо 18 милиона лева.
Информацията трябвало да се използва за търга, който бил нагласен да бъде спечелен от точно определена фирма. Този скандал разтърси градската жълтопаветна общност, защото реално на светло лъснаха зависимости и практики, срещу които умните и красивите са особено кресливи и гръмогласни.
20.04.2025, 10:36 часа
96
0