В името на постигане на мир в Украйна: САЩ обмисля да признае Крим за руски

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп е готова да признае руския контрол над Крим като част от по-широко мирно споразумение между Русия и Украйна.
Това съобщи Bloomberg с позоваване на източници, запознати с преговорите.
Подобен ход рискува да подкопае международното право, което забранява завземането на територии чрез сила, но ще бъде победа за руския президент Владимир Путин, който отдавна се стреми към международно признаване на руския суверенитет над Крим..
Предложението идва в момент, когато Белият дом усилено търси пътища за прекратяване на бойните действия, но е индикатор за готовност за отстъпки, които може да предизвика гнева на съюзниците.
Самият Доналд Тръмп намекна, че "ако по някаква причина една от двете страни направи процеса много труден, просто ще кажем: вие сте глупави. Вие сте глупци, ужасни хора, и ние просто ще се откажем".
Държавният секретар Марко Рубио също предупреди, че САЩ може да се откажат от усилията си за мир, ако не се постигне бърз напредък.
Източниците на Bloomberg твърдят, че рамката, представена миналата седмица на среща в Париж, съдържа:
- признаване на Крим за руски;
- замразяване на фронтовата линия;
- оставяне на части от Херсон, Запорожие, Донецк и Луганск под руски контрол;
- изключване на Украйна от бъдещо членство в НАТО;
- постепенно облекчаване на санкциите срещу Москва при спазване на примирие.
Срещите са включвали френския президент Еманюел Макрон, пратеника на САЩ Стив Уиткоф, както и делегации от Великобритания, Германия и Украйна. Нов кръг от разговори се очаква в Лондон следващата седмица.
Намерението обаче срещна гневния отпор на украинския президент Володимир Зеленски.
"Ние не обсъждаме територии преди прекратяването на огъня. Никога няма да считаме украинските земи за руски", зарече се той.
Зеленски разкритикува пратеника на Тръмп Уиткоф, че "няма мандат да обсъжда украински територии, защото те принадлежат на нашия народ".
Крим беше анексиран от Русия през 2014 г. след военна операция и непризнат референдум. Досега САЩ и ЕС отказваха да го признаят за руски.
Според Bloomberg европейските съюзници няма да се съгласят с подобен компромис и няма да признаят териториални загуби на Украйна.
Стив Уиткоф е имал три срещи с Путин. Той посочи пред Fox News, че "ключът към споразумението е около пет територии". Русия настоява, че всяка сделка трябва да включва признаване на анексията на Крим и контрола над Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие.
Москва отхвърли последното частично примирие за Черно море и продължи бомбардировките срещу украински градове, включително Суми, където при удар с касетъчни боеприпаси загинаха 35 души.
19.04.2025, 14:16 часа
147
0