Ученици пресъздадоха събитията от 1879 г. в Административния съд във Видин /снимки/

По повод Деня на Конституцията и професионалния празник на българския юрист и съдебния служител на 16 април 2025 г. в сградата на Административен съд-Видин, ученици от 9 „б“, 9 „в“ и 10 „в“ клас от ППМГ „Екзарх Антим І“ изнесоха открит урок по история, пресъздавайки събитията от 1879г. - Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция.
Инициатива се реализира съвместно Административен съд-Видин, Окръжен съд-Видин и ППМГ „Екзарх Антим I” /Видин/ и е в рамките на Образователната програма Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката „Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури”.
Гости на събитието бяха д-р Христина Кирилова – директор на Регионален исторически музей, г-н Владко Вълчев – старши експерт по гражданско образование и религия към Регионалното управление на образованието, Мануела Миткова – отдел „Комплектуване, обработка и каталогизация“ към Регионална библиотека „Михалаки Георгиев“, педагогическият съветник г-жа Норка Иванова, учители и ученици.
Председателят на Административен съд-Видин – съдия Антония Генадиева поздрави всички съпричастни с правото и изрази надежда, че сред присъстващите ученици ще има достойни последователи на професията. След това бе открита запазената територия на "История - ППМГ "Екзарх Антим I" за среща с българската история.
Учениците влязоха в ролята на първите депутати от Учредителното събрание и по завладяващ начин пренесоха своята публика в онази съдбовна година-1879, когато България поема по пътя на най-модерните и напредничави европейски държави с приемането на Търновската конституция, годината, в която се поставя основата на новата българска държава и се полога фундамента на парламентарната ни демокрация.
„Княз Дондуков-Корсаков“ поздрави с откриването на първото Народно събрание и постави за обсъждане проект на Конституцията, единодушно избраният за председател на Учредителното събрание, бивш български екзарх и Видински митрополит – Антим I, откри събранието с думите: „Господа народни представители, откривам събранието, свикано да разгледа Органически устав на Българското княжество. Всичкий образован свят днес е вперил очи в нас. Успехът на делото, за което сме се събрали зависи от нашата политическа мъдрост, която ще покажем. Пожелавам на събранието благоразумие и умереност на разискванията.“ За подпредседатели бяха избрани Петко Каравелов и Тодор Икономов.
Разделени на фракции, учениците влязоха в ролите на либералите-Петко Каравелов, Петко Славейков, Драган Цанков и съответно в ролята на консерваторите-Тодор Икономов, Марко Балабанов и Константин Стоилов и др. Камбаненият звън, автентичните дрехи, мастилницата, старата пишеща машина и ентусиазмът на младите хора допълниха ярката сцена. „Екзархът“ завърши с думите: „Свършихме делото, за което бяхме повикани. Направихме закони от народа за народа!“
Възпитаниците от 9 „б“, 9 „в“ и 10 „в“ се представиха блестящо с поставената задача и я определиха като изключително интересна, полезна и вълнуваща. Зад успешното ѝ реализиране стои г-жа Светлина Вълчева – техен преподавател по история и цивилизации, под чието ръководство и сценарий бе пресъздаден този исторически момент.
Така учители, ученици, магистрати, граждани и журналисти имаха възможността да наблюдават пресъздаването на Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция в реално време, а целта беше наблюдаващите ученици да се вдъхновят от своите връстници, докосвайки се до положения от тях труд.
След историческа възстановка се проведе кръгла маса на тема „Търновската конституция“. В нея взеха участие съдия Антония Генадиева – председател на Административен съд-Видин, младши съдия от Окръжен съд-Видин - Весислав Генов, д-р Христина Кирилова – директор на Регионален исторически музей и Мануела Миткова – отдел „Комплектуване, обработка и каталогизация“ към Регионална библиотека „Михалаки Георгиев“, а деветокласници имаха възможност да зададат своите многобройни въпроси.
В дискусията бе акцентирано върху знаковата роля, която има Търновската конституция за полагане на основите на правовата държава на освободеното българско общество и защо сме свикнали да чуваме колко демократична е тя. В разговорите бяха засегнати и въпросите за конституционно-правният статут на българските граждани и как е регламентирано образованието им през далечната 1879г. Бяха споделени любопитни факти, около създаването на Търновската конституция. Интерес предизвика множеството депутати от Видинската губерния в Учредителното събрание, както и това, че има такива, които не подписват Търновската конституция. Беше акцентирано и върху развитието на българските конституции през годините, основните им разлики и особености. Благодарение на Регионална библиотека „Михалаки Георгиев“, присъстващите имаха възможността нагледно да се докоснат до екземпляри от библиотечния архив – ценни издания, част от историческата памет.
В духа на празника всички присъстващи получиха Конституции, осигурени от Висшия съдебен съвет.
Галерия
18.04.2025, 12:50 часа
148
0