Съдия обяви депутатите Кирил Петков и Божидар Божанов за потенциални престъпници с връзки

Народните представители имат много връзки, могат да въздействат и да оказват влияние върху разследвания. Това е основният аргумент на бившият спецсъдия, а сега магистрат в Софийския градски съд Силвия Русева да откаже да отмени гаранциите от по 10 000 лв., наложени от Комисията за противодействие на корупцията на депутатите от ПП-ДБ Кирил Петков и Божидар Божанов.
Съдията смята, че няма опасност двамата да се укрият, но тя допуска, че като политици те могат да влияят на разследвания и имат много контакти, всключително и със служители от силови ведомства и такива, свързани с националната сигурност. Затова и рискът обвиняемите да извършат ново престъпление е оценен като реален.
Петков е обвинен в опит за принуда на бившия министър на електронното управление от кабинета "Денков" Александър Йоловски, да извърши нещо против волята си. На 2 октомври 2023 г. в заведение в София Петков с агресивен тон казал на Йоловски, че трябва да съгласува задължително с Божидар Божанов действията си, когато предприема уволнения на хора, назначени от Божанов, както и всичко, което прави като министър, включително важните стратегически въпроси, провеждането на обществени поръчки и всякакви процедури по възлагане. Казал му, че всички важни решения трябва да взема след предварително одобрение на Божанов, както и да провежда ежеседмични срещи с него. Петков заплашил, че в противен случай ще има негативни последици за Йоловски в служебен и личен план, твърди прокуратурата.
Самият Йоловски получи охрана заради страховете си от Кирил Петков. А негов разпит странно изтече в медиите.
За Божанов пък прокуратурата твърди, че в периода от 20 май до 17 юни 2022 г. в София като министър на електронното управление и възложител на обществена поръчка, нарушил служебните си задължения по Закона за защита на класифицираната информация и по Вътрешните правила на министерството и предоставил на изпълнителния директор на ИА "Инфраструктура на електронното управление" флашка с файл с техническа спецификация, и указал тя да бъде използвана за провеждане на обществена поръчка за близо 18 млн. лв. Въпросната спецификация давала предимство на консорциум на търговски дружества при участие и класиране за изпълнител на обществената поръчка.
Когато двамата получиха обвиненията си, след като се отказаха от депутатските си имунитети, им бяха наложени и гаранции от по 10 000 лв., които защитата им обжалва с мотива, че изобщо няма нужда двамата да бъдат с мярка за неотклонение, тъй като няма опасност те да се укрият, нито да извършат ново престъпление.
Съдия Русева обаче смята, че може да бъде направен извод за евентуална съпричастност и на двамата обвиняеми към авторството на престъпленията, за които са обвинени. Тя споменава различни разпити и експертизи. Запознати с делото коментираха пред "Сега", че е учудващо, че Божанов не е разпитан за принудата на Йоловски, при все, че се твърди, че е бил с Кирил Петков, когато бившият министър е "притискан". Странно е също така, че между сочените престъпления на двамата не се прави връзка, но те продължават да са заедно в едно дело. Вероятно целта е това да омаловажи евентуалните показания на Божанов за натиска.
А сега съдията цитира едни и същи доказателства по двете обвинения - и за заплахите и за престъплението по служба, което според юристи е доста странен подход.
Цитирани са показания на редица свидетели, сред които самия Йоловски и съпругата му, както и на лидера на ПГ на ИТН Тошко Йорданов. От определението на съда не става ясно кои свидетели чие обвинение подкрепят.
За Божанов освен това имало графическа експертиза. Има и комплексна експертиза за самия Йоловски, която показала, че той страда от тревожно разстройство, настъпило остро със страхови изживявания, безсъние, болезнени мисли, прераснало в хроничен стрес и атопичен дерматит.
Определението на градския съд е окончателно.
13.04.2025, 16:23 часа
629
0