Приемна за жени - жертви на домашно насилие, отваря врати във Видин

Приемна за пострадали при домашно насилие отваря врати във Видин. Тя е реализирана по проект „Заедно за бъдеще без насилие“, финансиран по програма „Силна“ на Български фонд за жените. Общата му стойност е 117 348 лева.
Очаква се през приемната да преминават четирима пострадали от домашно насилие на месец, което е приблизително 80 души през целия период на проекта, който е с продължителност 22 месеца, обяви ръководителят Любка Паскова.
Създаването на приемна ще осигури пряка безплатна помощ на пострадалите, възможност да получат защита, юридическа консултация и емоционална подкрепа. Целта му е да се изгради мрежа от специалисти с висока чувствителност по темата, които могат да разпознават домашното насилие и познават механизми и добри практики за оказване на подкрепа на пострадалите, каза още тя.
Според нея кампанията за повишаване на информираността по проекта „Заедно за бъдеще без насилие“ ще даде гласност на възможностите за помощ, но и възможност да се предотвратят или задълбочат прояви на домашно насилие, уточни ръководителят на проекта.
Входът към услугата ще се осъществява от социалния работник Радина Стоянова, която ще извършва първоначална оценка на риска за жертвата и ще информира за възможностите за оказване на подкрепа и предприемане на мерки за защита. При необходимост от психологическа помощ социалният работник ще насочва пострадалите лица към консултация с психолога, а при необходимост от предприемане на мерки по Закона за домашното насилие и Наказателния кодекс - към юриста, разясни ръководителят на проекта Любка Паскова.
Високата безработица и ниската степен на осведоменост, характерни за видинския регион, са предпоставки за домашно насилие. Във Видин и областта липсват услуги за пострадали от домашно насилие жени. Местната общност не разполага със специализиран център за консултации и подкрепа, което оставя много жени без навременна и необходима помощ, посочват от екипа по проекта „Заедно за бъдеще без насилие“.
По думите на Любка Паскова, третата дейност по проекта предвижда организирането на редовни мултидисциплинарни срещи на всеки два месеца с участието на консултантския екип по проекта "Заедно за бъдеще без насилие" и представители на местни институции, които имат роля в подкрепата на жертвите на домашно насилие. Сред участниците ще бъдат представители на полицията, прокуратурата, социалните служби, здравни и образователни институции. Според екипа на сдружение „Заедно за бъдеще“ предстои да бъде създаден и утвърден координационен механизъм, който да се прилага при случаите на домашното насилие.
10.04.2025, 13:30 часа
170
0