МВР пусна цивилни полицаи да дебнат за нарушения по пътищата

МВР извади цивилни полицаи да дебнат за нарушения по пътищата. Това стана ясно от изявление пред вътрешната комисия в Народното събрание на зам.-директора на Националната полиция Калоян Милтенов. Той обяви, че цивилни полицаи са били включени в акция за контрол на движението по пътя, започнала в четвъртък.
"Полицейска операция е в рамките на 4 дни. Като в нея са включени дори цивилни служители на МВР, които да подават сигнали при констатирани нарушения на Закона за движението по пътищата. Респективно патрул, който е брандиран и с униформени служители да ги спират и да вземат отношение", заяви полицейския шеф, цитиран от БНР.
По закон в момента цивилни полицаи не могат да спират и да глобяват нарушителите на пътя, но това е на път да се промени. МВР чака парламентът да приеме нужните промени в Закона за пътищата, каза вътрешният министър Даниел Митов.
Митов прави пореден опит на МВР да възстанови практиката, при която негови цивилни автомобили да дебнат и спират за проверка на пътя. Ведомството дори изготви проектопромени в Закона за движение по пътищата, в който предлага да му се даде това правомощие. В различни периоди с различни подзаконови актове и с твърде противоречив ефект полицията си е разрешавала за кратко подобни правомощия, но после ги е премахвала. В някои от случаите са падали и актове за наказания на водачи, защото няма законово основание за подобен тип проверки на пътя. Като цяло се смята, че това е повече порочна практика, която дава възможност за масова корупция.
Сега се иска тази практика да се узакони и легализира. В мотивите към проекта е записано, че трябва да се даде възможност направо чрез закон "за осъществяване на контрол от органите на МВР с необозначени превозни средства - той ще се извършва от полицейските органи, изпълняващи служебните си задължения в униформено облекло".
От началото на годината до 31 март у нас има 1245 тежки катастрофи, те са с 221 по-малко за същия период на миналата година. Наложените глоби с електронни фишове са 445 405. Установените шофьори, качили се зад волана след употреба на алкохол, са 2333, а след употреба на наркотици.
Междувременно министърът на регионалното развитие Иван Иванов разпореди до седмица да бъдат проверени всички пътни участъци в страната, в които стават най-много катастрофи.
Междувременно изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов разпореди катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна край Телиш - да бъде разследвана от Националната следствена служба.
Инцидентът стана на главния път Бяла - Ботевград, в района на местността "Хумата", между камион с прикачено полуремарке и лек автомобил.
МВР проверява сигнал за дете, "летяло" с над 260 км/ч по столичния бул. "Цариградско шосе" в тъмните часове на денонощието, съобщава Нова тв.
Според сигнала дете на около 15-16 години, седнало зад волана, шофира със скорост много над разрешената.
По бул. "Цариградско шосе" максималната разрешена скорост е до 80 км/ч. На километража на таблото на неправоспособния водач на моменти се вижда, че е надвишил 260 км/ч, докато вози други двама непълнолетни, също на 15 и 16 години.
От сдружение "Автотехнически експерти по пътна безопасност" са направили експеримент, за да пресметнат реалната скорост от видеото. Според изчисленията им тя е поне 235 км/ч.
Бившият автомобилен състезател Румен Дунев от сдружението призова всички млади, които имат желание да шофират, да се обърнат към Българската федерация по автомобилен спорт.
"Шофьорите, които карат с такава скорост, ги наричаме пътници в собствените си автомобили. Например при преминаването през пътното платно на бездомно животно може да последва трагедия. Родителите на тези деца могат да ги прегръщат и да се радват, че са се прибрали живи вкъщи. Сега хейтът се обръща към младите хора, но и държавата не си е влязла в ролята. Към днешна дата няма нито едно държавно съоръжение, където тези млади хора да могат да отидат да видят колко вдига техният автомобил, да дрифтят, да правят състезателни елементи", посочи Дунев.
Сигналът, който е получен в редакцията на телевизията, е изпратен на полицията, откъдето са започнали проверка.
През октомври 2020 г. в Пловдив баща позволи на 16-годишния си син да шофира кола след сватбено тържество. Непълнолетното момче е управлявало колата със 170 км/ч по улиците на града. Дрегерът отчете 1.07 промила алкохол в кръвта на младежа.
През август миналата година пък стана ясно, че дете, което едва вижда пътя, кара кола по магистрала "Хемус", докато до него седи възрастен мъж, за когото се предполага, че е бащата, който му дава напътствия.
04.04.2025, 13:21 часа
292
0