Сексът и мастурбацията преди лягане значително подобряват качеството на съня

Сексът и мастурбацията преди лягане значително подобряват качеството на съня Учени от Австралия са изследвали влиянието на сексуалната активност върху обективните и субективни параметри на съня, включително мотивацията сутрин и готовността за нов ден, съобщава Naked Science.
Сексуалната активност, особено ако кулминира с оргазъм, традиционно се свързва с подобрено качество на нощната почивка - дори с ефект на предизвикване на сън. Експертите предполагат, че този релаксиращ ефект се дължи на комбинация от хормонални промени: освобождаването на окситоцин ("хормона на привързаността" или "хормона на любовта"), пролактин и намаляване на кортизола ("хормона на стреса"). Окситоцинът се свързва с повишено качество на живот, намалени нива на стрес и подобрен сън. Пролактинът, чието ниво се повишава след оргазъм, особено по време на полов акт с партньор, повишава чувството на удовлетворение.
Повечето проучвания обаче разчитат на субективни доклади, докато обективни данни като полисомнография почти липсват. Учените от Central Queensland University и Flinders University (Австралия) решават да запълнят празнината; тяхната статия е публикувана в списание Sleep Health.
Авторите на новото изследване са изправени пред няколко задачи: да оценят влиянието на различни видове сексуална активност (липса на такава, мастурбация и секс с партньор) върху обективните и субективни показатели на съня; да се изследва синхронизирането на етапите на съня при партньорите; да се оцени влиянието на сексуалната активност върху мотивацията и готовността за следващия ден.
Извадката e малка: 14 души (седем бездетни хетеросексуални двойки, средна възраст 26) от Южна Австралия, които живеят заедно, не страдат от нарушения на съня и имат редовна сексуална активност - поне веднъж седмично - биват наети чрез социалните медии. Всички доброволци попълват въпросник преди проучването.
Проучването е проведено от август 2022 г. до август 2023 г. В продължение на 11 дни всеки участник носи преносимо полисомнографско устройство DREEM3 на главата си преди лягане, като преди това трябва да изпълни различни условия: да няма сексуална активност; да мастурбира сам, последвано от оргазъм; да прави секс с партньор. Всички спят по двама.
Данните за нощната почивка, включително нейната продължителност и етапи, биват записани от устройството, а субективните оценки (качество на съня и благополучие на следващия ден, включително мотивация и общо настроение) се описват от участниците сутрин в дневници.
Според резултатите, субектите са прекарали средно 19,3 минути за самозадоволяване и 33,3 минути за секс с партньор. Като цяло, участниците са имали по-добро качество на съня и са се чувствали по-мотивирани и готови за следващия ден, ако са се самозадоволявали или правили секс с партньор предната вечер, в сравнение със случаите, когато не са правили секс предишната вечер. Ефектите са най-силни, когато става въпрос за сексуален контакт.
Интензивността на оргазма (средно 74±14 точки) корелира със субективното качество на съня и мотивацията сутрин. Освен това времето за лягане е по-късно в случай на сексуална активност: плюс 35 минути за мастурбация и плюс 26 минути за секс с партньор. Етапът на лек сън - първата фаза на бавно вълновия сън, състоянието между заспиването и събуждането - продължава по-дълго в условията без секс.
Що се отнася до етапите на съня на партньорите, REM фазата - сън с бързи движения на очите, характеризиращ се с повишена мозъчна активност - е по-синхронизирана при любовниците, независимо от сексуалната активност. За други етапи учените не откриват разлики.
„Сексуалната активност, независимо дали е самозадоволяване или партньорски полов акт, значително подобрява обективното качество на съня чрез намаляване на събуждането след сън и повишаване на ефективността на съня“, заключават изследователите.
06.04.2025, 11:00 часа
253 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha