Проф. Кантарджиев за менингококовата инфекция: Характерна е за началото на пролетта

„Менингококовата инфекция е характерна за началото на пролетта и за есента. Заболяването се характеризира с това, че микроорганизмът колонизира горните дихателни пътища на децата и е опасно, когато е в детски колектив”. Това заяви в студиото на „Здравей, България” епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев. Коментарът му е по повод зачестилата заболеваемост у нас от инфекцията. В четвъртък 11-месечно бебе почина вследствие на болестта.
„Менингококовата инфекция е заразна. Всяка година имаме до 10 такива случая. Винаги сме взимали адекватни мерки и понякога децата в цели гимназии са били на антибиотик”, подчерта експертът.
Кой може да се зарази?
„Имунните дефицити при децата са най-общо четири типа. Така организмът има склонност често да се разболява и по-тежко да прекарва инфекциите. Тези четири типа са, когато има общ дефицит на производството на антитела. Това обикновено се оправя по време на пубертета. Има и наследствено предразположение – лигавиците на човек са по-податливи на инфекции и не могат да я спрат. Съществува и дефицит на ИГГ. Това е слаба възможност за реагиране на бактериални и вирусни инфекции. Четвъртият тип е, когато организмът на детето не възприема полизахаридите като антигени. Именно такива са случаите на деца, които правят менингити”, обясни проф. Кантарджиев.
Въпреки че ваксината против менингит не е задължителна, имунизираните деца са по-предпазени, подчерта епидемиологът.
28.03.2025, 10:36 часа
225
0