Съветник на Тръмп призна, че е вкарал журналист в секретния чат за ударите срещу хутите

Съветник на Тръмп призна, че е вкарал журналист в секретния чат за ударите срещу хутите

Съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц пое отговорност за това, че по грешка е добавил журналист в груповия чат, в който висши американски служители са обсъждали предстоящата военна операция срещу хутите в Йемен.
"Поемам пълна отговорност. Аз създадох групата; моята работа е да се уверя, че всичко е координирано", заяви Уолц в интервю за Fox news по повод скандала.
Уолц добави, че не познава лично главния редактор на "The Atlantic" Джефри Голдбърг, който по грешка бе добавен всекретния чат.
Както стана ясно по-рано, Голдбърг бе бил включен в разговор между вицепрезидента Джей Ди Ванс, държавния секретар Марко Рубиои военния министър Пийт Хегсет в приложението за съобщения "Сигнал". 
Голдбърг казва, че е получил предварително подробния военен план за атаките срещу хутите, започнали на 15 март. Той е получил и достъп до острите реплики на високопоставените американски служители срещу европейците, които са описани като "печалбари".
В обширна статия озаглавена "Администрацията на Тръмп по грешка ми изпрати военните си планове“, Джефри Голдбърг разкри, че е получил предварително, чрез приложението "Сигнал“, подробния военен план за операцията в Йемен.
"Министърът на отбраната Пийт Хегсет ми изпрати плана за нападение два часа преди началото на ударите, включително точна информация за оръжията, целите и времето", написа той.
Голдбърг поясни, че всичко е започнало на 11 март с една комуникация със съветника по националната сигурност на Белия дом Майк Уолц чрез приложението "Сигнал", което е много популярно сред журналистите и политиците заради поверителността, която гарантира.
В следващите дни той е поканен да се присъедини към дискусионна група и да прочете съобщенията, разменени между осемнадесет служители на много високо ниво, сред които Марко Рубио, ръководителят на ЦРУ Джон Ратклиф и вицепрезидентът Джей Ди Ванс.
Според журналиста след атаките членовете на дискусионната група са се поздравявали взаимно за успеха на операцията, като използвали множество емотикони. Той казва, че до появата на първата информация за реалните удари е имал „много силни съмнения“ относно достоверността на тази дискусионна група.
"Не можех да повярвам, че президентският Съвет за национална сигурност би бил толкова безразсъден да включи редактора на The Atlantic“ в такива поверителни дискусии", пише още той.
В статията си Джефри Голдбърг не разкрива поверителни подробности за плана за нападение и уверява, че е напуснал дискусионната група след въздушните удари.

26.03.2025, 09:41 часа
170 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha