Исландци работиха с младежи в изолация в Монтана, готвиха заедно супа и палачинки /снимки/

Исландския опит за работа с младежи в изолация бе поредставен в Монтана. Чужденците и нашиенци готвиха заедно агнешка супа и палачинки в Младежкия център.
Традиционната кухня е само част от представянето на културата на северната страна в града. Шестчленната група от страната на елфите гостува в рамките на проект на община Монтана за споделяне на добри практики в социалното приобщаване. Ръководител на проекта е Ели Димитрова - мл. експерт "Култура".
Гигя Балдурседогир - ресурсен учител и водач на групата, представи как работи обучителният център Хрингся в Рейкявик. Той е създаден през 1987 година, а от 2021 стартира програма за подкрепа на младежи, попаднали в изолация по различни причини.
„Повечето от младежите, който влизат в програмата не умеят почти нищо, разказва Гигя Балдурседогир. Всеки от тях се оценява индивидуално и се включва в определена програма, която съчетава както изграждане на умения в ежедневието, така и образователни курсове по исландски, английски език и математика.“
По време на престоя си младежите от Исландия са се срещнали с ученици от гимназията за преподаване на чужди езици, природо-математическата гимназия и финансово-стопанската гимназия. Утре групата ще посети Чипровци, където общината също работи по съвместен проект си исландска организация.
Кметът на Монтана Златко Живков поздрави всички участници в проекта и отбеляза важността му за развитието на социалните услуги, предлагани от общината.
Преди седмица българска делегация от двете общини се завърна от посещение в Рейкявик – Исландия.
Галерия
19.03.2025, 13:39 часа
348
0