Антични ритуали и български народни танци оживяха на Дионисиевите празници в Мездра /снимки/

Антични ритуали и български народни танци оживяха на Дионисиевите празници в Мездра /снимки/ По традиция, датираща от 2015 г., в навечерието на Трифон Зарезан - 14 февруари по стар стил, в Археологически комплекс „Калето” в Мездра се проведоха Дионисиеви празници. Организатори на събитието бяха екипът на Археологически комплекс „Калето“ и Община Мездра, а водещ - Надин Кръстева от Клуб „Умението да говорим пред публика“ при СУ „Иван Вазов“. 
„Уважаеми жители и гости на гр. Мездра, добре дошли на това мистично място, каза в приветствието си към присъстващите кметът на Мездра Иван Аспарухов. Нека тази вечер поне за час отново да се потопим в атмосферата на миналото и къде по-добре от това да го направим, освен тук, където е кипял живот преди 7 000 години. 
А сега ние откриваме едни празници в съвремието, които ни дават две неща. Първо, утре (б. а. на 14 февруари) ще се отдадем на виното и любовта, а следващите 364 дни ще ги оползотворим за добруването на хората. Ето защо искам да ви пожелая едни хубави празници, искам да си пожелаем едно бъдеще: бъдещето на виното, на любовта, на добруването между хората!“ 
Директорът на Регионален исторически музей - Враца Георги Ганецовски припомни мита за древногръцкия бог на възраждащата се и умиращата природа, на плодородието, виното и веселието Дио̀нис и неговата религиозно-културологична връзка с християнския му наследник Св. Трифон Зарезан. 
„Ако се запитаме: Защо именно тук? Ами точно тук е правилното място, каза Ганецовски. Защото в експозиционната зала на Археологически комплекс „Калето“ се пазят находки, основни символи, свързани с обредността и култа към Дио̀нис. 
При археологическите проучвания, които извършихме на този обект, ние намерихме и барелеф с грозде, с лозови листа, което е абсолютно веществено доказателство, че на това място преди повече от 2 000 години са се случвали подобни ритуални събития. Тук, на „Калето, намерихме и символи, свързани със Зевс - един прекрасен бронзов орел. 
Затова по-голямо доказателство защо точно на това място трябва да го направим - няма.“ 
Кулминацията на Дионисиевите празници беше артистичната реконструкция „Огън и вино“, пресъздадена от Театрална група „ТЕМП“ към Военен клуб - Враца с художествен ръководител и режисьор Георги Врабчев. Зрелищният спектакъл включваше възстановка на античен орфически ритуал, съчетана с оригинална хореография и елементи на огнен пой под звуците на мистична музика. 
 За финал танцьори от Ансамбъл „Мездра“ към Народно читалище „Просвета 1925“ с художествен ръководител Мирослав Аспарухов изпълниха тематичния северняшки народен танц „По гроздобер“. 
 Както подобава, по време на събитието гостите на комплекса имаха възможност да отпият от древната напитка хипокрас, именувана на бащата на медицината Хипократ - греяно вино с плодове и подправки, приготвено по автентична рецепта от виночерпеца на боговете Жикавлий. 
14.02.2025, 10:09 часа
277 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha