Българският домат поскъпва петорно от производителя до търговската верига

Българският домат поскъпва петорно от производителя до търговската верига Печалбата от огромните цени на българските зеленчуци не отива в производителите, а в търговците по дългата верига на доставки. Така цената на българските розови домати "Ръгби", която е 1 лв. с ДДС при производителя в с. "Струмяни", достига 5 лв. в търговската верига в София, тоест за 140 км цената скача петорно, разкри репортаж на предаването "120 минути" по бТВ.
"На веригата ѝ трябват огромни количества. На една верига дневно ѝ трябват между 40 и 80 тона домати. Производителите няма как да го осигурим това", коментира Борислав Дамянов, който е земеделски производител в с. Струмяни, Благоевградско.
"При разлика в цената 5 пъти от производителя до търговията на дребно, има ли изкривяване на пазара или няма? Това нормална търговска практика ли е, защото според мен не е. Веригите не са съвсем невинни в този процес, но не са и съвсем виновни", коментира бившият министър на земеделието Явор Гечев.
Според репортажа основният проблем е в липсата на коопериране на земеделските производители в България, което удължава веригата на доставки в България, убива местните производители и увеличава дела на вноса.
В България фермерите нямат координация помежду си, няма коопериране и затова се създава нишата за прекупвачите и за по-високите цени. "90% от доставчиците във веригите са търговци, те не са производители", казва Дамянов.
Големият прекупвач, който се договаря с веригите, е търговец, който изгражда верига от партньори и по-дребни прекупвачи. Те изкупуват на регионално ниво стоката. Така имаме производител, регионален прекупвач, национален прекупвач, верига магазини и чак тогава е потребителят. Така марулята, която Божидар Дамянов продава за 0.50 лв. струва 2 лв. в магазина. На всяка стъпка всеки иска да печели и не би осигурил домата или марулята на рафта, ако не печели, коментира бТВ.
Според Дамянов производителите на плодове и зеленчуци в България изчезват, а държавната политика не е стимулираща.
Земеделецът получава субсидия от 1153 лв. на декар за производството на домати, което, по думите му, стига само за семената. "Но за да си защитя субсидията, трябва да им докажа, че съм продал 17 200 кг от този декар – един камион домати. В един декар имаш около 3 хиляди растения. Трябва да идвадиш около 6 кг домати от един стрък, за да получиш тази реколта, което е почти невъзможно. Затова лъжем. Даже тези в министерството знаят, че лъжем. Ако не си ги излъгал за 17-те тона, не взимаш и помощта за Украйна", каза Дамянов.
Кооперативите, които обединяват производителите и преговарят директно с веригите за цените от позицията на силата, са причините за силна пазарна позиция на хранителните продукти на страни като Полша, Гърция, Испания, Северна Македония и Турция, но не и тези на България.
10.02.2025, 09:36 часа
215 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha