Русия може да предоставя технологии за дронове и ракети на Северна Корея в замяна на войски
![Русия може да предоставя технологии за дронове и ракети на Северна Корея в замяна на войски](https://www.bulnews.bg/media/cache/article/uploads/9d31d674b2df0c953b4acc9561f22917.jpeg)
Русия може да предоставя технологии за дронове и ракети на Северна Корея в замяна на севернокорейските войски, които се бият в Курска област. Изключение правят ядрените оръжия, тъй като Москва се притеснява, че ядрените опити на Северна Корея могат да обтегнат допълнително отношенията със САЩ и Китай.
Това съобщи на 8 февруари японската агенция NHK, позовавайки се на множество свои източници.
Това пише в поредния анализ на бойните действия в Украйна Институтът за изследване на войната (ISW).
Украинският президент Володимир Зеленски отбеляза пред "Ройтерс" на 7 февруари, че хиляди севернокорейски войници са се върнали към активни бойни действия в Курска област след кратка пауза.
Украинска бригада, действаща в област Курск, публикува видео на 8 февруари, показващо как севернокорейските сили извършват атаки заедно с руските сили в Курска област.
Южнокорейски източници наскоро съобщиха, че Русия е изтеглила севернокорейските войски от бойното поле в Курска област в средата на януари 2025 г., вероятно за почивка и възстановяване, или за преосмисляне на начина, по който Русия използва тези войски.
ISW оценява, че Северна Корея използва войната в Украйна като полигон за тестване на собствените си военни способности.
"Ройтерс" съобщи на 6 февруари, че севернокорейските балистични ракети, изстреляни от руските сили от декември 2024 г., са показали значително подобрена точност.
Русия продължава да разширява военния си капацитет, което показва, че Кремъл няма пряк интерес от преговори или траен мир с Украйна.
Зеленски, позовавайки се на украинското разузнаване, съобщи на 8 февруари, че руските сили формират нови военни дивизии, изграждат допълнителни съоръжения за отбранителна промишленост, планират да увеличат военния персонал с над 100 000 войници и задълбочават военното сътрудничество със Северна Корея.
Тогавашният министър на отбраната на Русия Сергей Шойгу обяви през януари 2023 г., че Русия ще създаде 14 нови военни дивизии, но ISW не може да прецени дали Зеленски има предвид тези предварително обявени планове или създаването на допълнителни нови дивизии.
ISW също не може да провери състоянието на формирането на 14-те дивизии, обявени от Шойгу по-рано.
Подобни руски планове предполагат, че Русия, а не Украйна, е страната, която отказва добросъвестни преговори и активно настоява за продължителна война, а не за мир, като същевременно поставя условия за подготовка за потенциален по-широк конфликт с НАТО.
Руските официални лица и информационното пространство често представят войната в Украйна като част от по-голяма конфронтация със Запада.
Руското командване може да преразпределя сили от посоката на Курахово към Торецк, за да улесни руските настъпателни операции срещу Константиновка през пролетта или лятото на 2025 г. Руски източник твърди, че руското военно командване преразпределя части от 102-ри и 103-ти мотострелкови полкове, 163-ти танков полк и 381-ви артилерийски полк (всички от 150-та мотострелкова дивизия) и елементи на 96-ти полк (вероятно също част от 150-та мотострелкова дивизия, въпреки че ISW не е наблюдавал досега доклади за това подразделение, действащо в Украйна) от посоката на Курахово до посоката на Торецк.
ISW не е наблюдавала потвърждение или други доклади за това предполагаемо пренасочване. Друг руски източник обаче твърди, че части от 102-ри и 103-ти мотострелкови полкове действат край Дачно от 8 февруари.
Предислоцирането на елементи в посока Торецк - във връзка със засилените руски усилия в посока Часов Яр през последните седмици - би показало, че руското командване може да възнамерява да даде приоритет на напредъка към Константиновка и натиска върху крепостния пояс на Украйна през 2025 г., както ISW оцени по-рано.
Балтийските държави прекъснаха връзките си с електрическата мрежа от съветската епоха, която ги свързваше с Беларус и Русия на 8 февруари като част от усилията за постигане на пълна енергийна независимост от Русия и по-нататъшно интегриране на тяхната енергийна инфраструктура с Европейския съюз (ЕС). Западни източници съобщиха на 7 и 8 февруари, че Естония, Латвия и Литва са се изключили от централизираната енергийна мрежа на Беларус, Русия, Естония, Латвия и Литва на 8 февруари като част от отдавна планирани усилия за по-тясна интеграция с ЕС и укрепване на регионалната сигурност.
Трите държави временно работят независимо от мрежата и в очакване на финалните тестове ще се синхронизират с мрежата на ЕС на 9 февруари. Върховният представител на ЕС по външните работи и бивш естонски министър-председател Кая Калас написа на X (бивш Twitter) на 7 февруари, че този ход гарантира, че Русия повече не може да използва енергията като "инструмент за изнудване" - нещо, което многократно е правила срещу страни, разчитащи на руска енергия, включително Молдова, Беларус и Украйна.
Министерството на енергетиката на Русия съобщи на 8 февруари, че Калининградска област, разположена на Балтийско море между Полша и Литва, също е преминала към автономно производство на електроенергия в резултат на решението на балтийските държави.
Тя притежава три газови и една въглищна електроцентрала и според съобщенията може да генерира общ капацитет от 1,88 гигавата, което според руското министерство на енергетиката е повече от два пъти пиковото потребление на енергия.
Не е ясно дали преходът към автономно производство на електроенергия ще повлияе на ежедневието, или на руската военна дейност в региона.
09.02.2025, 12:36 часа
166
0