МВР поиска и цивилни коли да дебнат и спират на пътя
Планираме след съответните законодателни промени да се въведе контрол чрез необозначени служебни автомобили, управлявани от служители на МВР - да могат да спират за проверка моторни превозни средства, включително и ТИР-ове, при извършване на нарушения на пътя. Това каза по време на днешното редовно заседание на Министерски съвет вътрешният министър Даниел Митов.
Това е поредният опит на МВР да възстанови практиката, при която негови цивилни автомобили да дебнат и спират за проверка на пътя. Ведомството дори изготви проектопромени в Закона за движение по пътищата, в който предлага да му се даде това правомощие. В различни периоди с различни подзаконови актове и с твърде противоречив ефект полицията си е разрешавала за кратко подобни правомощия, но после ги е премахвала. В някои от случаите са падали и актове за наказания на водачи, защото няма законово основание за подобен тип проверки на пътя. Като цяло се смята, че това е повече порочна практика, която дава възможност за масова корупция.
Сега се иска тази практика да се узакони и легализира. В мотивите към проекта е записано, че трябва да се даде възможност направо чрез закон "за осъществяване на контрол от органите на МВР с необозначени превозни средства - той ще се извършва от полицейските органи, изпълняващи служебните си задължения в униформено облекло".
Иначе днес Митов обяви още и, че "МВР планира засилени проверки на територията на области, характеризиращи се с висока интензивност на движение на тежкотоварни автомобили, както и засилени проверки за употреба на алкохол и наркотични вещества от водачи на товарни автомобили". Друга мярка щяло да бъде пренасочването през алтернативни маршрути за движението на товарни автомобили", каза още Митов.
Премиерът Росен Желязков поиска преди заседанието на правителството АПИ и Агенция "Митници" в координация с "Пътна полиция" да излязат и да контролират трафика.
"Тази сутрин проведохме среща с компетентните агенции по въпроси, които са свързани с движението на стоки с висок фискален риск. Това даде повод да се обърна към компетентните министри. България вече е член на Шенген, това предполага засилване на трафика както на стоки, така и на хора", заяви Желязков.
"Наблюдаваме какво е движението по основните артерии в републиката, които носят потенциална опасност за участниците в движението. Нашата задача за опазването здравето на хората е първостепенна, затова АПИ, НАП и Агенция "Митници" най-вече в координация с МВР "Пътна полиция" да излезнат и да контролират пътния трафик и това да не са спорадични акции, които създават усещането за свръхпрекомерна намеса на държавата, а да са акции, свързани с превенция, обяви още премиерът.
Той призова за "абсолютен контрол за движение по аварийните ленти, изпреварването на тежките автомобили, всичко което представлява повишен риск". "Миналата година има 1100 пътно-транспортни произшествия с камиони само за 6 месеца, 30 жертви. Искам в рамките на 1 седмица предложения за работа на ДАИ 24/7. В това число и контрол върху всички нерегламентирани превози на пътници", призова Росен Желязков.
Земеделският министър Георги Тахов пък предложи ветеринари от БАБХ да се включат в контрола при внос на животни. "На база усложнената епизоотична обстановка в Гърция и Румъния предлагам към контролните органи да бъдат включени и ветеринарни специалисти от БАБХ. Имаме сведения, че откакто сме член на Шенген нерегламентирано влизат животни с неясен произход от територията на Гърция на нашата страна."
05.02.2025, 15:00 часа
225
0