Общо 12 жени са потърсили лекарска помощ след поставяне на ботокс, ЗМ започва проверки

Общо 12 жени са потърсили лекарска помощ след поставяне на ботокс, ЗМ започва проверки Общо 12 жени са потърсили лекарска помощ в Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина (УМБАЛСМ) „Н. И. Пирогов“ след поставяне на ботулинов токсин помощ, каза в телевизионно интервю началникът на Клиниката по нервни болести в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" доц. д-р Мария Димитрова. Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов разпореди да бъде извършен цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, засягаща естетичната медицина, а МВР и Софийската районна прокуратура се самосезираха по случая.

Една жена е в тежко състояние
Четири жени са хоспитализирани в „Пирогов“, една от тях е в тежко състояние, съобщи доц. д-р Мария Димитрова. По думите ѝ пациентката в тежко състояние е с изразена мускулна слабост, нарушение на гълтателната функция и с кардиологични усложнения след процедурата, обясни д-р Димитрова. Другите три хоспитализирани жени в „Пирогов“ са с умерено тежки симптоми, добави тя. Жените с по-леки симптоми ще се възстановят напълно. Причината затова е, че ботулиновият токсин е препарат, който в рамките от 3 до 6 месеца изчерпва своя ефект. При по-тежките случаи ще отнеме време и медикаментозна терапия, за да се овладее състоянието, добяви д-р Димитрова. Тя обясни, че за пациентката, която е в тежко състояние, се очаква да дойде антитоксинът. 

Установена е самоличността на козметичката
Самоличността на козметичката, поставила ботулинов токсин, е установена, снети са ѝ обяснения, съобщи в телевизионно интервю директорът на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ Иванка Динева. Тя каза още, че Главна дирекция „Национална полиция“, заедно с „Медицински надзор“, са успели да изземат лекарствения продукт доброволно от жената. Вече е установен какъв е и откъде е, обясни Динева. Дамата не е лекар, тя няма законово право да извършва подобни манипулации, категорична бе Динева. Утре имаме среща с директора на Изпълнителната агенция по лекарствата, за да продължим тези действия, добави Динева. Тя посочи, че имат информация кой е произвел продукта и че той не е закупен от територията на България. Директорът на „Медицини надзор“ каза още, че лекарственият продукт не е внесен по законен път. 

Министерството на здравеопазването започва проверка
Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов разпореди да бъде извършен цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, засягаща естетичната медицина, с оглед предприемане на необходимите промени, съобщиха от пресцентъра на Министерството на здравеопазването. Паралелно с това регионалните здравни инспекции започват извънредни проверки в цялата страна за извършване на нерегламентирани медицински дейности и услуги в сферата на естетичната медицина. 
Съвместни екипи на Главна дирекция „Национална полиция“, Министерство на здравеопазването и Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ работят  по изясняване на всички факти и обстоятелства  по случаите на пациенти, приети в болница ,,Н.И.Пирогов" заради настъпили усложнения след поставяне на ботокс.
МВР се самосезира по случаите на пострадалите жени след поставяне на ботокс, съобщиха от вътрешното министерство. 
Софийската районна прокуратура също съобщи, че се самосезира и започна проверка по случаите на жени, пострадали след поставяне на ботулинов токсин. 
През последните 10 години в България са регистрирани 16 случая на ботулизъм, като само при част от пациентите се е наложило прилагане на ботулинов антитоксин. В периода 2017-2021 г., както и през изминалата 2024 г. няма нито един регистриран заболял.
Ботоксът (ботулинов токсин) е лекарствен продукт, който се прилага само по лекарско предписание при съответните терапевтични показания и дозировка. На българския пазар са регистрирани шест лекарствени продукта с международно непатентно наименование Botulinum toxin. Пет от тях са предназначени за временно подобрение на външния вид на бръчки в горната част на лицето, а един - за симптоматично лечение при определени медицински състояния. Този продукт се реимбурсира с публични средства.
Министерството на здравеопазването призова всички граждани предварително да взимат информирано и отговорно решение при провеждане на естетични процедури.

За по-строг контрол призоваха организации
Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури, съобщиха от пресслужбата на Българския лекарски съюз (БЛС). Ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение, допълниха от съсловната организация. Липсата на строг контрол мултиплицира практиката немедицински специалисти масово да извършват медицински дейности, добавиха от БЛС. Държавата, в лицето на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, трябва да следи и контролира кой извършва медицински процедури. Регионалните здравни инспекции осъществяват контрол по отношение на козметичните салони, които са обекти с обществено предназначение и нямат право да осъществяват такива медицински дейности.
Защо в България липсва ботулинов антитоксин и защо се позволява на неквалифицирани хора да извършват медицински процедури, попитаха от Пациентски организации „Заедно с теб“ в позиция.
По-късно началникът на Клиника по нервни болести в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" доц. д-р Мария Димитрова посочи, че се е оказало много тежка логистична задача антитоксинът да дойде до България. По думите ѝ сроковете за доставката му са значително по-дълги, но благодарение на работата на институциите, ще дойде още утре. На въпрос защо го няма в България Димитрова отговори, че той не е регистриран за употреба в нашата страна. 
04.02.2025, 09:27 часа
91 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha