TikTok влиянието: ЕС смята, че приложението крие сериозен риск от пристрастяване у младите хора

TikTok влиянието: ЕС смята, че приложението крие сериозен риск от пристрастяване у младите хора

Все повече държави забраняват или ограничават достъпа до TikTok. Според Европейския съюз приложението носи сериозен риск от пристрастяване у децата и младежите.
Забраната на социалната мрежа TikTok за кратко в САЩ предизвика редица негативни реакции.
„Мисля, че много хора ще започнат да протестират или да стачкуват, защото много малки бизнеси като моят я използват като маркетингов инструмент. Аз не съм твърде зависим от тази платформа, но знам, че тя ми е дала много стойност, поне за изследвания и информация”, казва 25-годишният жител на Ню Йорк Брайън.
„Използваме телефони всеки ден. Регистрираме се за всичко. Използваме имейли за всичко”, добавя 20-годишният Жан.
Индия и Непал са първите държави в света, които изцяло са забранили употребата на TikTok. Техният пример последват още Афганистан, Иран, Киргизстан, Узбекистан и Сомалия. А пък 16 държави, повечето от които в Европа, въвеждат ограничения за достъп до приложението на служебните телефони на държавни служители. Част от тях са Нидерландия, Дания и Латвия.
„Мисля, че е наистина забавно и също така мога да науча много полезни неща. TikTok е наистина добро приложение и не трябва да бъде забранявано”, смята 18-годишният студент от Нюйоркския университет Ке Ченг Лю.
Киберекспертът Любомир Тулев твърди, че TikTok не е по-опасна социална мрежа от останалите, които познаваме. „В TikTok по същия начин, както и Facebook и Twitter, един потребител се регистрира, той дава информация за себе си като имена, имейл, адрес, където живее”, посочва той.Инфлуенсърите, които са се посветили на създаването на съдържание за платформата, са принудени да намерят алтернатива
„TikTok ми даде живот и препитание, след като загубих работата си в традиционните медии. Успях да се преориентирам и да създам платформа, чрез която да събирам новини и дори да се брандирам. Отразявам всичко – актуални новини от Лос Анджелис, съдържание за знаменитости, както и развлечения през комедийна и поп културна призма. Това ми позволи да имам общност от поддръжници, които всъщност смятам за приятели”, добавя Джо Андалоро, създател на съдържание в TikTok.
Според ЕС приложението носи сериозен риск от пристрастяване у младите хора.„Още на 6-7 години те вече са в интернет и имат профили в социалните мрежи и контактуват и се сприятеляват в социалните мрежи. И именно факта, че TikTok е най-популярното сред тях, води до две опасности. Първата e времето, което прекарват там – те са на телефона, постоянно скролват. Това пристрастяване, е факт - всички ние го виждаме. Всички анализи сочат това, че там се качват клипчета, които са много интересни. Там има различни пранкове и смешки, което впечатлява децата”, казва още Тулев.
Всички социални мрежи обаче имат и тъмна страна, защото крият опасности за най-уязвимите – децата. „Криминалнмите опасности, които грозят децата. Педофилите – истината е че където има деца, там има и педофили. Истината е че където има деца, там има и педофили. А те са много добри психолози, страшни манипулатори и много умело могат да експлоатират децата”, смята киберекспертът.
TikTok набира голяма популярност сред младите още с предишното си име Мюзикъли - като приложение за създаване на LipSing видеа.
„Като бивш служител на ГДБОП, отдел „Детска експлоатация” имахме много случаи още по времето на Мюзикъли, когато педофилите се представяха за музикални продуценти. Пишеха на деца „Пееш страхотно, ела да те продуцирам. Хайде да се срещнем”. Разбира се, бързата намеса е довела до това тези хора да бъдат арестувани. Опитвам се да кажа, че TikTok води до пристрастяване и може да има голям криминален аспект”, посочва още Тулев.
А за да бъдат младите хора в безопасност, киберекспертът призовава за по-добра комуникация между деца и родители. „Да му каже „Хей, разкажи ми какво прави днес, какви нови апликации откри в интернет, какво правиш, къде си пишеш” - заедно откриват тези интернет ресурси. Да се сприятелят със своето дете в TikTok, Instagram и други платформи, да може заедно да откриват ресурсите. И за да може, когато родителят забележи нещо нередно да каже „Tук има опасност, избягвай това нещо, не прави това нещо”. Tака заедно ще бъдат в безопасност децата ни и ще откриват интернет заедно със своите родители”, добавя още Тулев.

22.01.2025, 12:27 часа
98 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha