Експерт прогнозира около 10% ръст в цените на жилищата у нас през 2025 г.

Експерт прогнозира около 10% ръст в цените на жилищата у нас през 2025 г. Цените на жилищата ще продължат да се увеличават и през тази година, но с по-намалени темпове спрямо миналата, казва главният анализатор на Националния регистър за ново строителство и реконструкции в България Петър Мастиков, като се аргументира с текущите данни за строителството, икономическите и политическите условия. 
Със сигурност може да се очаква около 10 процента увеличение и то основно заради психологическия ефект от предстоящото евентуално влизане на България в еврозоната, посочва експертът.
Влизането на България в Шенген е много вероятно да доведе до ръст на инвестициите в нови индустриални площи през настоящата година и във ваканционни имоти заради очакванията за завишено търсене на втори дом в България от чужденци – основно от Гърция и Румъния. Това ще рефлектира и върху строителството на нови хотели. Ще се запази възходящата тенденция при новото строителство на офиси.
"И тази година жилищният сегмент ще остане основен двигател на ново строителство в България", каза Петър Мастиков. За миналата година той е формирал 73 процента от общото стартирано строителство на сгради в страната, което възлиза на 7,698 млн. кв. м разгъната строителна площ по предварителни данни. От тях 5,6 млн. кв. м са жилищно строителство. И докато общото строителство през 2024 г. намалява с 0,42 на сто за всички типове сгради, жилищното се увеличава с 3,94 на сто. При индустриалното строителство стартиралите площи за миналата година са 1,6 млн. кв. м и формират 13,1 процента от общото строителство в цялата страна.
"Тази година ще се строят все повече комплекси с къщи около големите градове и еднофамилни жилища", прогнозира експертът. Модата на мащабните жилищни комплекси с множество апартаменти продължава и през 2025 г., но с повече зони за отдих и удобства на обитателите им.
Петър Мастиков напомни, че цените на жилищата се повишиха значително през изминала година спрямо предходната, като посочи, че това е било най-чувствително във водещите областни центрове на страната - София, Пловдив, Варна и Бургас. По данни на агенциите за недвижимите имоти средната цена в София и Варна е регистрирала ръст от над 18 на сто, в Пловдив - над 10 на сто, Бургас - близо 15 на сто. По думите на Петър Мастиков това създава възможност за повишаване на вероятността от прегряване на жилищния пазар. Причината е наличието на някои фактори, които не са устойчиви. Става дума за бързия ръст на цените, като в световен мащаб е прието, че ръстове от над 10-15 на сто на годишна база са неустойчиви, обясни експертът. Освен това е видима тенденцията на прекомерен интерес към придобиване на имоти не заради нуждата от жилище, а като инвестиция, което също е една от предпоставките за натиск към създаване на балон. 
Експертът добави също тенденцията за лесен достъп до кредити и ниските лихви. По думите на Мастиков обаче тези фактори са предпоставка, но не са изпълнени всички условия за създаване на балон, защото все още продължават да се увеличават доходите на хората, а имотният пазар в страната се движи на няколко скорости в зависимост от икономическото развитие на регионите, като в по-развитите търсенето и цените на жилищата са по-високи.
По отношение на движението на цените на жилищата тази година експертът изтъкна, че предстоящото влизане на България в еврозоната ще даде допълнителен натиск към тенденцията за увеличението им. Допълнителен фактор за ръстовете на цените е увеличената себестойност на строителството заради високите цени на строителните материали, отбеляза експертът, като каза, че в зависимост от регионите на страната увеличението през 2024 г. е било между 5 и 10 на сто. То се е дължало на недостига на квалифицирани работници, ръста на заплатите в сектора на строителството, липсата на терени за строеж, увеличаването на себестойността на земята. 
Сред най-важните фактори Петър Мастиков открои себестойността на парите и по-конкретно лихвените проценти. "В последните месеци наблюдаваме големите централни банки като Федералния резерв на САЩ и Европейската централна банка да изтеглят ликвидност от близо 2,5 трилиона долара, което в даден момент ще доведе до затягане на кредитирането", каза експертът и допълни, че това ще е сред факторите за евентуално охлаждане на ръстовете на цените на жилищата с ограничаването на достъпа до "евтини" пари. 
"В момента ликвидността спада от нивата преди пандемията и това е един от факторите, който трябва да е като сигнална лампа за пазара на недвижими имоти не само в България, а и в света", предупреди експертът, като допълни, че все пак финансовите институции няма да позволят да се повтори кризата от 2008 г.
"Сред другите фактори, които ще влияят на пазара на недвижими имоти в България, е вътрешната миграция към големите градове и увеличаването на търсенето на жилища в областните центрове", смята главният анализато. 
Друга тенденция е свързана с преместването на платежоспособните българи от големите градове в извънградските региони и засилващото се предпочитание да живеят в еднофамилни къщи, което е и световна тенденция. Доказателство за това е голямото строителство на къщи в извънградските райони на големите градове през изминалата година. От друга страна, България става все по-привлекателна за чужденци и в частност за работещи в областта на дигиталните технологии, като търсенето е основно за централните градски части.
18.01.2025, 14:36 часа
134 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha