Мазут в Черно море: Извънредно положение в руския Краснодарски край
Губернаторът на Краснодарския край Вениамин Кондратиев обяви извънредно положение в региона заради разлива на мазут на брега. По думите му решението е взето, тъй като изтичането на петролни продукти след катастрофата на два танкера в Керченския пролив „е продължило и не спира“.
„Първоначално според изчисленията на учени и специалисти по-голямата част от мазута трябваше да остане на дъното на Черно море, което би позволило събирането му във водата. Но времето диктува своите условия, въздухът се затопля и петролните продукти се издигат на върха. В резултат на това те се изливат на нашите плажове“, уточни Кондратьев, отбелязвайки, че „ситуацията остава напрегната“.
Преди това извънредното положение беше в сила само в Анапа и района Темрюк на Кубан.
Танкерите Волгонефт-239 и Волгонефт-212, превозващи 9,2 хиляди тона мазут, се разбиха по време на буря на 15 декември. Петролни продукти изтекоха в морето и достигнаха крайбрежието на Краснодарския край от Анапа до Сочи. Загинали са над 200 птици и около 20 делфина. От 17 до 23 декември аварийни екипи и доброволци събраха 21 хиляди тона замърсена почва.
Ръководителят на руското министерство на природните ресурси Алексей Козлов отбеляза, че това може да бъде само една десета от общия обем, който трябва да бъде премахнат. Дължината на мазутната брегова ивица е 54 км. Над 10 хиляди души участват в разчистването.
Президентът Владимир Путин нарече инцидента "екологична катастрофа". По думите му почти 40% от горивото е изтекло в резултат на катастрофите на цистерните. В същото време Кремъл отказа да въведе извънреден режим на федерално ниво, като обясни, че специалистите, които работят на място, все още не са говорили за такава необходимост.
Според прогнозите на Руската академия на науките последствията от разлив на мазут в Черно море ще се усещат поне един ваканционен сезон. Научният директор на Института по водни проблеми на академията Виктор Данилов-Данилян отбеляза, че най-малко 200 хиляди тона почва са замърсени.
„Мазутът все още остава в морето и то в доста големи количества, ще продължи да се изхвърля на почистения бряг, ще трябва да се чисти втори или трети път“, предупреди той и добави, че такива плажове не могат да се използват. Според Сергей Остах, член на научно-експертния съвет на Всеруското дружество за опазване на природата, обезвреждането на замърсяването ще отнеме повече от три години.
На 23 декември жители на Анапа записаха видеообръщение към Путин с искане да бъдат изпратени „професионални ресурси“ за почистване на мазутния разлив, като подчертаха, че „местните власти не се справят“. В призива се казва, че единственият ресурс на регионалните служители са „обикновените хора с лопати“, но дори 50 хиляди души, колкото сега там няма, не са достатъчни за бедствие от такъв мащаб, а забавянето на работата ще доведе до сериозно замърсяване на околната среда.
Ръководителят на Следствения комитет (СК) Александър Бастрикин реагира на публикацията и разпореди образуването на наказателно дело за „непредприемане на мерки за отстраняване на последствията от изтичане на нефтопродукт“. Междувременно Роспотребнадзор разкри замърсяване на морската вода в Кубан. Към 23 декември течът на мазут се е разпространил на площ от 800 km².
13.01.2025, 16:21 часа
259
0