Какво се случва?! Тонове боклуци зариват селата край Враца, незаконните сметища са десетки /снимки/

Какво се случва?! Тонове боклуци зариват селата край Враца, незаконните сметища са десетки /снимки/ Тонове боклуци зариват селата край Враца, а мащабите на нерегламентираните сметища се увеличават главоломно, сочи проверка на агенция BulNews.
Припомняме, че преди месец наш екип направи обиколка около областния център, а резултатите от нея бяха стряскащи – отпадъците са навсякъде, като площите на които се изхвърлят са стотици декари.

Нерегламентирани сметища никнат като гъби край Враца, положението е критично /снимки/

По всичко личи, че в България проблемът с безразборното изхвърляне на всякакъв вид отпадъци е все по-широко разпространен. Всичко това има сериозни негативни последици за околната среда и здравето на хората. Повечето боклуци не се разграждат лесно и могат да останат в природата за дълго време, като по този начин застрашават биологичния баланс на земята. 
Бетонът, например, съдържа химикали, които могат да проникнат в почвата и да я замърсят. Отпадъците могат да попаднат в подземните води, което представлява риск, особено в земеделските райони, където водата е важен ресурс за напояване, а също и за питейните нужди и за селското стопанство. Безразборното изхвърляне на строителни отпадъци може да доведе до замърсяване на водите с опасни вещества, което да засегне не само местните екосистеми, но и качеството на живот на хората.
Въпреки усилията на институциите да се справят с този проблем обаче, той продължава да бъде масово явление. Местните власти правят каквото могат, за да ограничат този вреден навик на човека, като налагат санкции за незаконни изхвърляния и насърчават гражданите да действат по правилния начин. Съществуват и специализирани депа за строителни отпадъци, в които боклуците се депонират, след като преминат през процес на рециклиране. Това би позволило материалите да бъдат използвани повторно и да се намали натискът върху природните ресурси. Въпреки всички усилия обаче, много хора продължават да игнорират тези правила.
Преди няколко дни екип на BulNews обходи някои населени места край Враца. Извършихме проверка около селата Бели извор, Власатица и Мраморен, като картината навсякъде е отчайваща. Изглежда, че хората от по-малките населени места злоупотребяват много повече от тези в града и разчитат на това, че бидейки далече от областния център, никой не би ги санкционирал за безразборното изхвърляне на строителни и битови отпадъци. Обиколката показа, че масово народът стоварва всичко, от което няма нужда, където свари, без да се притеснява, че би могъл да понесе наказание за това.
В Мраморен положението е особено критично. Китното населено място е заобиколено и пълно с боклуци. Масово частни и общински терени биват заравнявани с отпадъци, които преди това трябва да са преработени в специализирани депа. Хората обаче отказват да се занимават с всичко това, което им отнема време и средства и директно изсипват тоновете ненужни строителни и битови материали върху земите. Долове и поляни биват изравнявани по този начин, а камарите боклуци достигат 5-6 метра височина.
Изглежда хората не са наясно, че дори и да е тяхна собственост, за да бъде изравнена една земя, за това първо трябва да бъде дадено необходимото разрешение за насип от Басейнова дирекция. Всичко това е необходимо, тъй като всяко едно нерегламентирано действие би могло да повлияе неблагоприятно на дадения терен, без значение дали той е обработваем или не.
Районът около близкия птицекомбинат също тъне в боклуци. Освен битови и строителни отпадъци обаче, там се наблюдават и стотици тонове тор. Засипани са десетки декари, като с купчините са затворени дори пътища, които са труднопроходими с лек автомобил.
Ситуацията край Бели извор е не по-малко отвращаваща. На нерегламентираното сметище там има стотици тонове боклуци от всякакъв вид, а купчините достигат височина от над 6-7 метра. Там всеки ден се изхвърлят десетки камиони с отпадъци, а площта, на която тази грозна картина се простира, е огромна и се вижда с просто око дори и от главния път Е-79 между Враца и Монтана. Наскоро край пътя, водещ до купчините смет, са монтирани бариера и камера. Те пречат на хората да стигат до сметището. Будни умове обаче са намерили път от другата страна на селото и порочната практика продължава с пълни сили. Дори докато екипът ни бе край мястото забеляза пореден камион, които изсипва стотици килограми боклуци.
От Министерството на околната среда и водите са картографирали нерегламетираните сметища. През септември 2024 г. РИОСВ е локализирало 240 непочистени терена на територията на страната. Регионалните екоинспецкии са издали предписания на съответните кметове за почистването им. Данните са актуализирани на 10 декември 2024 г., като са установени нови 23 нерегламентирани сметища. 
Констатирано е, че с оглед на издадените предписания са почистени общо 143 терена с отпадъци. На картата с нерегламентираните сметища са обозначени в червен цвят тези, които към момента се почистват, а със зелен – вече почистените. Интересното е, че незаконното боклучище край Бели извор е отбелязано в зелено. Последната проверка на медията ни обаче установи, че сметището там не просто не е почистено, но и увеличава всекидневно размерите си. Тук идва въпросът кой е подал тези неточни данни и защо?
Изглежда основната причина за огромния проблем с безразборното изхвърляне на отпадъци е липсата на осъзнаване на неговите сериозни последствия сред широката общественост, както и недостатъчният контрол от страна на властите. Боклуците се възприемат като нещо ненужно, което може да бъде просто изхвърлено без значение за неговото въздействие върху околната среда. Често липсват и инфраструктурни решения, които да улеснят гражданите в правилното изхвърляне на отпадъците. Поради тази причина, многото съществуващи инициативи и кампании срещу замърсяването не дават желаните резултати.
Целият този проблем изисква комплексен подход. Трябва да се засили осведомеността на хората относно опасностите от замърсяването, както и да се увеличат усилията за рециклиране и повторна употреба на материалите. Властите трябва да работят за подобряване на инфраструктурата за събиране и транспортиране на строителни отпадъци и да наложат по-строги мерки за контрол и санкциониране на нарушенията. Само така може да се постигне истинско решение на този сериозен екологичен проблем, който засяга не само настоящето, но и бъдещето ни.
13.01.2025, 11:36 часа
2238 2
Коментари

Монтанчанин

13.01.2025, 15:38 часа
Така е , в Монтана глобиха кмета няколко пъти, Берковица, Лом Медковец също, и освен това дадоха на прокуратурата двама, конфискуваха няколко камиончета и засилиха глобите и контрола с камери, и много от селските кметове отнесоха актове-

э

13.01.2025, 15:29 часа
предлагам за бъдат глобени тези , които трябва да пишат глоби- така ще се оправи редът и дисциплината
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha