Пеканов: България ще загуби 9 млрд. евро европейско финансиране
България ще загуби 9 млрд. евро по Националния план за възстановяване и устойчивост и по други проекти. Служебен кабинет няма капацитет да предвижи необходимите реформи по плана за възстановяване. Правителството има пасивно отношение и към него.
Тази мрачна прогноза за изпълнението на европейските програми и ПВУ направи бившият вицепремиер по еврофондовете Атанас Пеканов в ефира на "Нова нюз". От думите на Пеканов излиза, че той не очаква страната ни да направи каквото и да е било повече по линия на плана за възстановяване заради липсата на време.
Цялото финансиране по плана възлиза на 5.689 млн. евро. До момента България е получила по него само едно плащане - в размер на 1.37 млрд. евро. Искането за второ плащане бе в режим на спрян часовник заради неизпълнени ангажименти дълго време, а след като процедурата най-накрая бе размразена, ЕК обяви, че временно спира парите заради неизпълнени реформи. Сред тях са реформите в антикорупционната комиси, климатичната неутралност и промените в енергетиката, закона за личния фалит и др. - общо 8 ключови реформи и цели. промените във въглищната енергетика, новите правила за избор на членове на антикорупционната комисия и др. България има 6 месеца да покаже, че е приела съответните мерки. Времето отдавна стана критично, защото крайният срок за изпълнение на инвестициите по плана е август, 2026 г. Проектите по него са големи, изискват тежки процедури за обществени поръчки и стават все по-неизпълними.
„Ако има служебен кабинет, той няма да свърши необходимата работа – приемане на реформи в парламента. Правителството има пасивно отношение и към Плана за възстановяване и устойчивост. По време на разговорите за редовен кабинет също не видях достатъчно желание. Либерализацията на пазара на ток за битовите потребители няма да се случи”, смята Пеканов. Според него решението за прекратяване на преговорите за правителство е много разочароващо на фона на големи турбуленции в света.
„Ситуацията е катастрофална. Трябва да си дадем сметка, че изборите се правят, за да произлезе нещо от тях. Прекалената хиперболизация на политическия конфликт между партиите доведе до това, че не може да се стигне до споразумение и всички избиратели са разочаровани”, смята Пеканов.
ЕВРОЗОНА
"България трябва да поиска втори конвергентен доклад за влизане в еврозоната. Но дали европейските институции ще бъдат благоразположени да кажат „да", при положение че не знаят кой ще е министър на финансите след шест месеца, кой ще е премиер, какво ще е парламентарното мнозинство?”, коментира още Пеканов. Според Пеканов страната ни все още не е във фискална криза, но ще се стигне и до такава, защото дефицитът е структурен и не е породен от еднократни разходи.
06.01.2025, 15:45 часа
358
0