Откъде са милионите на олигарха Асен Христов, оставил без ток половин България?
Мултимилионерът Асен Христов, собственикът на „Еврохолд”, оставил без ток половин България, е бизнесмен с широки контакти.
При това във всички възможни посоки.
В неговия холдинг присъстват като съдружници ченгета от бившата Държавна сигурност, начело с прословутите приятели от някогашната Ловешка езикова гимназия Атанас Тилев, агент Румянцев, и Бриго Аспарухов, бивш шеф на разузнаването и важна клечка от БСП. Но с това списъкът не приключва, четем в „Уикенд“.
Самият Асен Христов е открил Фейзи Бекир, който първо е шеф на кърджалийския офис на застрахователната компания „Евроинс” на Асен Христов, а след това е издигнат за зам.-министър на финансите.
При такова обкръжение не е изненадваща наглостта, с която новоизлюпеният енергетик Христов обяснява, че за липсата на ток са виновни зимата, снегът, лошото време, кметовете и зелените, защото не давали да се разчистват клоните на дърветата, планинските терени, през които минават жиците, изобщо всички, само не той и скандалната некадърност на всички нива в „Енергохолд”.
Впрочем, един от директорите в компанията, на която плащат сметките си за електричество, е синът му Милен Христов, несъмнено поставен на поста като опитен експерт. Не се съмняваме, че е по-лесно е да се прехвърля отговорността за липсата на ток и да се измислят всевъзможни причини, вместо да се правят инвестиции в поддръжка и развитие на преносната мрежа и в подготовката на нови екипи по поддръжка. Само че както се вижда от интервютата на Асен Христов през последните дни, той предпочита да акцентира върху цените на тока, които според него е наложително незабавно да се повишат.
Ако върнем лентата назад, обаче, става ясно, че сегашната драма е предизвестена. Още през ноември има знаци, че ще се стигне дотук – скъсани кабели и липса на ток не за часове, а за дни. Тогава стана известно, че между служителите от аварийните групи и ръководството на „Електрохолд” в Западна България кипи напрежение, а 287 души са подали молби за напускане.
Кадри, които са работили дълги години в енергото предупреждават, че ще има тежки проблеми с доставката на електричество и кризата ще засегне над 2 милиона абонати. Прогнозите им се оказаха болезнено точни.
Спорът е, разбира се, за пари. Работниците, подкрепени и от синдикатите, искат по-високи заплати. Само че „Електрохолд” бърза да уволни квалифицираните си хора, а Асен Христов успокоява в медиите: „Нищо страшно не се очаква, не се очакват проблеми с аварийните екипи”. Все пак признава, че тези екипи са с най-ниските заплати и обещава: „Ако утре някой дойде на работа при нас като електромонтажник, ще взима 2000 лева моментално”.
И тогава го казва бизнесменът, който на тържеството за 50-я си рожден ден получава ключовете за ново мазерати! Уникалният подарък за Христов бил от целия екип на холдинга му „Еврохолд”. Направо умилителна картинка! А за Нова година баровеца си е поръчал чисто нова лимузина „Ролс Ройс” на стойност над 1 милион лева.
Бизнесменът сигурно е убеден, че хората са длъжни да му работят без пари, а той с лекота ще привлече квалифицирани кадри, като им обещае заплата за начинаещи касиерки в супермаркет. Коментарите са излишни, фактите говорят ясно – Западна България остана без ток посред зима, при това без да е затрупана от сняг. Затова съвсем логично бившият финансов министър Симеон Дянков си купи генератор, след като изкара пет дни без ток в Априлци. Нищо чудно и други ще последват примера му, докато Асен Христов най-нагло настоява да се вдигне цената на тока, та да има пари за инвестиции и да обновява автомобилния си парк!
„Може да направим и 200, и 300 милиона лева инвестиции. Банките ще ни отпуснат пари, но тези инвестиции трябва да бъдат вкарани в цената на тока. Сега цената на тока ще стане с 10% по-висока. Дори и увеличението да е по-голямо, преди всичко ще предпочетем инвестиции в големите градове, тъй като в София има 2 милиона души, а в Ярлово има 300 абоната” – най-безцеремонно твърди в медиите Христов, забравил, че като е сложил ръка на енергото в Западна България има ангажимент да поддържа цялата мрежа.
„То за това се казва мрежа, а не селски хоремаг” – присмиват му се в социалните мрежи.
Откъде идва това нахалство у бизнесмена? Вероятно от профила на неговите съдружници в бизнеса, все влиятелни фигури със силни позиции в политиката и спецслужбите.
Една от първите появи на Асен Христов в медиите е през далечната 1998 г. Като шеф на „Евробанк” и на предприятието „Формопласт” той посещава Кърджали. На обяд се среща в ресторант с някой си Пламен Кръстев, бивш шеф на клона на СИК в града. Той обаче дължи над 7 млн. лева на фирма „Старком”, тогава управлявана от жената на Асен Христов.
На излизане от заведението бизнесменът е арестуван заедно с гарда си Юрий Шарапов. Руснакът е воювал в Афганистан и в Босна и по думите на Христов отишъл в Кърджали заради интереса си към Курбан Байрама, а освен това бил и експерт по пластмасите и затова му било любопитно да надникне и в предприятието „Формопласт”. След като изкарал нощта в ареста, Асен Христов е освободен. Не е ясно дали е получил след това извинение от МВР, за каквото настоявал.
А какво да кажем за трезора „Евробанк”, чийто шеф е по онова време?! Преди да се появи Асен Христов, банката е „Моллов”, а собственикът й е Валентин Моллов, който навремето е основен акционер и в Първа частна банка, но най-вече е секретен сътрудник „Мираклийски” на бившата Държавна сигурност.
През 1997 г. словашкият фонд „Истрокапитал” придобива банката на Моллов и я преименува на „Евробанк”. С нея е свързано и застрахователното дружество „Евро инс”, а негови основни акционери са „Старком консулт” и „Старком интернешънъл”. Някъде през 2006 г. на сцената се появява по-крупната структура „Еврохолд”, в чието управление, както виждаме в Търговския регистър, е и бизнесменът Атанас Тилев, скрит зад една от фирмите си – „Дару финанс”.
Покрай покупката на българските активи на ЧЕЗ чешкото издание „Лидове новини” написа, че финансирането на сделката може да идва от руска банка. Същото издание посочва като акционер в „Електрохолд” фирма, свързана с Атанас Тилев – агент Румянцев. Консорциумът му „Дару“, който включва офшорни фирми, според чешката медия бил добре представен в ръководството на компанията чрез различни лица – българи и чужденци.
От друга страна Милен Христов, синът на Асен Христов, преди години се подвизава в съвета на директорите на автодилъра „Дару кар”, заедно с Бриго Аспарухов. А „Дару кар” е посочена в отчета на „Електрохолд” като свързано лице. И така нещата си идват по местата.
Атанас Тилев и Бриго Аспарухов, както е известно, са първи приятели още от ученическите години в Ловеч. Затова през 1993 г. Аспарухов унищожава досието на Тилев и дори е разследван за това.
Самият Тилев пък се явява собственик в две фалирали банки – „Добруджанска банка” и „Банката за земеделски кредит”. Разбира се, съдебните дела, доколкото въобще ги е имало за източените от трезорите милиони, приключват по давност.
Само че като кредитен милионер Тилев лъсва в Комисията по досиетата, става ясно че е работил не само за ДС, но и за КГБ. Преди години обаче той става зет на финландския политик Ахти Карялайнен, а още през 80-те години регистрира във Виена компанията си „Дару”, която внася стоки от цял свят, които изнася в Русия и България. Явно всички поставени задачи отгоре са били отлично изпълнени. Сега пък с ловък бизнесмен като Тилев зад гърба си Асен Христов може спокойно да вини лошото време за липсата на ток в Западна България.
Босът на „Еврохолд” обаче има топли връзки не само с влиятелни ченгета от ДС. Той има и други приятели, сред които изпъква бившата председателката на Народното събрание Цвета Караянчева. Пътищата им с Христов се пресичат във „Формопласт”.
„Аз се гордея, че съм един от първите работодатели, оценили качествата на г-жа Караянчева, и съм я направил директор на завод, който беше в нашите активи… Ние й гласувахме доверие. Аз не виждам нищо лошо. Означава, че сме оценили качествата й. Аз съм сигурен, че г-жа Караянчева пази хубави спомени” – обяснява години по-късно Асен Христов. На свой ред Караянчева като шеф на парламента реже лентата при откриването на образователно-спортния комплекс „Лозенец” на милионера.
Само че връзките тук и там се оказва, че не са всесилни. Наскоро в Румъния беше порязан застрахователния бизнес на „Еврохолд”, след като дружеството бе уличено в измамни схеми.
Затова пък са във възход схемите му в енергетиката. Каква изненада – сред съдружниците му е Сами Чакъров, синът на депутата Джевдет Чакъров, бивш екоминистър и дълги години член на ресорните комисии в Народното събрание. Сред общите им проекти е например фотоволтаичната централа „Верила”, която е сред най-големите в страната, с мощност 123 мегавата.
Над 220 000 соларни панела са покрили плътно един от склоновете на планината Верила и е ясно, че под тях не виреят нито растения, нито животинки. Инвеститор е дружеството „Белозем солар парк 3”, но при ровене в Търговския регистър се стига до Сами Чакъров и собствениците на „Еврохолд“ Асен Христов и Кирил Бошов.
При дебелите им връзки във властта те са успели да пуснат фотоволтаика без дори да е правена оценка за въздействие върху околната среда. И това далеч не е всичко, защото в момента се водят разговори да разширят соларния парк.
Сами Чакъров и компанията му от видни бизнесмени искат да проснат панели и върху още 55 декара, защото сегашните 1300 явно не са им достатъчни. Любопитен момент е, че когато се водят преговорите за терена са обещани 200 хил. лева дарение на община Дупница. Според запознати не е дадена и стотинка. Няма и отговор на въпроса какво ще се случи с цялата тази пластмаса, наредена по склоновете на Верила само след някоя и друга година.
И едно уточнение, при редакционното затваряне на броя на 30 декември в Троянско в 16 села има части, които са без електричество. В Ловешко без ток са 12 населени места…
05.01.2025, 14:10 часа
3391
8