Десет деца са осиновени във Враца тази година

Десет деца са осиновени във Враца тази година Десет деца са осиновени тази година чрез Регионална дирекция „Социално подпомагане“ (РДСП) – Враца, каза директорът Мария Търнавска, която е и председател на Съвета по осиновяване към дирекцията.
По думите ѝ през 2023 г. са били осиновени 9 деца. В регистрите към РДСП са заведени 38 семейства кандидат-осиновители. В страната общият им брой е над 1500 семейства, добави Търнавска.  
Тя заяви, че към момента са вписани 62 деца за осиновяване в регистрите на врачанската дирекция.
„От тях 26 деца са с увреждания. Реално децата, които са подходящи за осиновяване във възрастта 0-3 години са 3“, посочи Мария Търнавска. По думите ѝ най-голям шанс за осиновяване имат деца максимум до 5-годишна възраст. След това се подават за международно осиновяване, където успеваемостта е 100%.
„В Америка се осиновяват деца, независимо от етноса им и здравословното състояние, независимо дали имат братя и сестри. Имали сме случаи, в които по 3 деца – братя и сестри, се осиновяват от едно семейство“, каза още Търнавска.
„Ако има възможност, ние от Съвета по осиновяване се борим до последно за национално осиновяване, това ни е приоритет“, заяви тя. 
Според нея процедурата е много бърза и в рамките на около месец и половина след подаване на документите се допуска осиновяване.
"Работим много добре с Окръжния съд, те разглеждат с приоритет тези дела. По-скоро забавянето идва с избора на дете. Често не се получава контакт между кандидат-осиновителите и детето. Но ние сме наясно, че това е отговорно и сериозно решение, и оставяме време на семействата да преценят“, каза също Търнавска. След осиновяване в период от 3 години се извършва наблюдение от експерти на РДСП. При нужда се предлага подкрепа чрез услуги в общността, посочи тя.
„Държавата полага целенасочени усилия, за да подкрепи биологичното семейство, така че детето да не бъде изоставено или, ако се налага извеждане, да бъде за кратко време“, допълни Мария Търнавска. 
В Съвета по осиновяване се взема предвид входящия номер на семейството без значение от коя област е. С промените в Семейния кодекс е въведена горна възрастова граница между детето и осиновителят да не бъде по-голяма от 50 години. Дори и единият родител да попада в този обсег – подлежат документите на разглеждане, поясни Търнавска. 
Съветът заседава ежеседмично и е съставен от юрист – представител на областна администрация, лекар от Регионална здравна инспекция, експерт от Регионално управление на образованието и психолог, който може да бъде определен от РДСП./БТА
30.12.2024, 11:11 часа
1987 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha