Шест начина да избегнете семейните скандали по празниците

Шест начина да избегнете семейните скандали по празниците Въпреки че празниците са онзи дългоочакван момент, в който можете да бъдете заедно с хората, които обичате, това може да бъде и период на напрежение.
Липсата на редовна комуникация и отчуждението могат да извадят на повърхността наболели проблеми между членовете на семейството. Как да избегнете семейните кавги по време на празниците?

Поставете граници
Вярвате или не, можете да поставите граници със семейството си по време на празниците. Границите могат да бъдат трудни за поставяне, защото често противоречат на това, което се очаква от нас или на това, което хората „винаги“ правят. Мисълта за разочарование на семейството или промяна на традицията често спира хората да поставят граници по време на празниците. Истината е обаче, че вашето психическо здраве и комфорт са важни. Научаването как да поставяте граници може да ви помогне да сведете до минимум безпокойството или стреса през този празничен сезон.
Ето някои полезни примери за това как да поставите граници със семейството си: Ако се очаква да се появите на целодневно празнично събиране, добре е да обявите ограниченията. Опитайте се да кажете нещо от сорта на: „Ще бъда там! Ще дойда около 15:00 и ще трябва да си тръгна до 18:00, но се радвам, че ще мога да се присъединя за няколко часа.“ Ако конфликтът често избухва по време на семейни събирания, добре е да си тръгнете. Можете да споделите следното: „Този скандал ме разстройва и не искам да си тръгвам, но няма да остана, ако това продължи.“ Ако някои членове на вашето семейство обичат да ви критикуват или съдят, добре е да им кажете да спрат. Фрази като: „Не ми харесва, че ми казваш това“, „Не разбирам какво беше намерението ти с този коментар“ и „Моля те да спреш да говориш такива неща“ са абсолютно подходящи в такива случаи. Знаем, че може да се почувствате неудобно, когато започнете да поставяте граници със семейството си. Ето защо е важно да опитате. Понякога всичко ще мине гладко, а понякога може да се затрудните. Но поставянето на граници е като усвояването на всяко ново умение – колкото повече го правите, толкова по-добри ще бъдете! 

Поглезете се с малко грижа за себе си
В днешната култура концепцията за грижа за себе си е малко изкривена. Грижата за себе си не включва само спа дни, сложни ястия или пазаруване. Когато говорим за грижа за себе си, ние наистина говорим за поддържане на себе си отвътре и отвън – физически, емоционално и дори духовно. Това включва всичко – от яденето на храни, които подхранват тялото ви, достатъчно сън, прекарване на време с хора, които ви подкрепят, до поставяне на граници около свободното ви време.

Променете ролята си в семейството си
Фамилиите имат дългогодишни модели, развили се през годините и всеки член на семейството играе определена роля. Един от начините да се научите да се справяте със семейния конфликт е да излезете от традиционната роля, която винаги сте играли в семейството си. Ако винаги сте били миротворецът, откажете се от отговорността да посредничите в битки между други членове на семейството.
Ако често се оказвате в конфликт с други членове на семейството, предизвикайте себе си да запазите хладнокръвие и не забравяйте, че има разлика между напориста и агресивна комуникация. Ако се затворите, когато възникне конфликт, опитайте се да останете ангажирани с други членове на семейството. Ако вашият модел е да си тръгнете, когато хората се карат, помислете дали този път да не останете. В крайна сметка, ако си тръгвате всеки път, няма да имате шанс да видите промяната, която може да се случи след скандала.

Избягвайте конфликти, свързани с политика
Ето един лесен начин да решите дали да участвате в политически дебат с роднини. Спрете и си задайте въпроса: „Има ли някакъв шанс да променят мнението си?“
Може би вашето желание е просто да накарате близките си „наистина да разберат“ какво се случва в обществото и да им покажете колко са ирационални или погрешни политическите им възгледи. Но има смисъл да се говори за политика само когато това е аргументирана дискусия, в която хората слушат и когато има реалистична възможност да се променят нечии мнения.

Не давайте непоискани съвети
Запомнете едно: празниците не са време, в което да се опитваме да променим живота на другия. След като сте били разделени дълго време, може да сте натрупали някакви съвети за близките си. Но по време на празниците определено не е моментът да увещавате порасналото си дете да си намери нова работа, да прекрати връзка или да подреди живота си. И обратното е вярно: това не е моментът големите деца да се опитват да убедят родителите да продадат къщата или да започнат да спортуват. Дайте си почивка от всичко това по време на празниците и не се опитвайте да се променяте един друг.

Фокусирайте се върху важните неща
Хората, които успешно са се справили с потенциално стресови семейни ситуации, предлагат „мантра“, която можете да използвате. Кажете си следното: усилието да сплотите семейството си е един от най-големите подаръци, които можете да предложите – както на тях, така и на себе си. Това, което би трябвало да ви мотивира да положите усилия по време на празнично събиране е да запомните, че го правите, защото обичате семейството си. Друг съвет, ако имате проблеми с вашата свекърва: съсредоточете се върху факта, че тя все пак е отгледала партньора ви. Отдръпването и разглеждането на тази по-голяма „картина“ може да ви преведе до новата година с минимален стрес.
25.12.2024, 10:00 часа
250 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha