ПАВЕЦ „Чаира“ заработи след тригодишно прекъсване
Излязлата от строя преди близо три години ПАВЕЦ „Чаира“ отново заработи - приключен е ремонтът на втория хидроагрегат на помпено-акумулиращата водноелектрическа централа и от днес той произвежда електричество. Приложено е специално разработено иновативно решение за модификация на турбинната част, похвалиха се от енергийното министерство.
Служебният премиер Димитър Главчев и министърът на енергетиката Владимир Малинов днес инспектираха на място съоръжението.
Малинов определи момента като „исторически“ и обяви пред журналисти, че се надява до 2026 г. да бъдат ремонтирани и пуснати в експлоатация още два от четирите аварирали хидроагрегата.
Хидроагрегат 2 е с максимална мощност 210 мегавата, но в момента достига 130 мегавата в помпен режим. Ремонтът му включваше рехабилитация и монтаж на статора на генератора и на турбината. Предстои по същия метод да бъде възстановен и хидроагрегат 3 до края на 2025 г.
"След пускането на хидроагрегат 2 очакваме да се намали натискът върху цените, тоест да се увеличи предлагането на електричество в пиковите часове, когато има най-голямо търсене“, обясни изпълнителният директор на Национална електрическа компания Мартин Георгиев.
Той отказа да каже цената на ремонта, извършен от австрийско-румънски консорциум ABB-Voith, защото било търговска тайна. Именно ABB-Voith беше консорциумът, който спечели договора за цялостна рехабилитация на ПАВЕЦ Чаира през 2019 г. Две години по-късно при пускането на един от ремонтираните хидроагрегати се получи нова авария и след нея спря експлоатацията на цялата водна централа. Сега повторният ремонт бил продължение на първоначалния договор на НЕК с ABB-Voith, който бил конфиденциален.
Изградената през 90-те години на миналия век от японската корпорация "Тошиба" ПАВЕЦ Чаира бе най-голямата подземна електроцентрала на Балканския полуостров, разположена под язовир Белмекен. Тя бе с четири хидроагрегата с обща мощност 864 мегавата в генераторен режим и 788 мегавата в помпен режим. Инсталираната мощност на ПАВЕЦ Чаира е сравнима с един блок на АЕЦ Козлодуй. Централата работи като батерия с възобновяем ресурс – вода и има ключова роля за сигурността и балансирането на електроенергийната система.
Жестока експлоатация на централата доведе до аварии в хидрогенераторите й. Странното е, че през 2019 г. правителството на ГЕРБ избра за ремонт да бъде поканен австрийско-румънски консорциум, а не японската "Тошиба".
Не е ясно кой ще е изпълнителят на ремонта на първи и четвърти хидроагрегат. Преди пет дни НЕК стартира трети опит за обществена поръчка, след като предишните два се провалиха поради липса на кандидати. Различното този път е цената на поръчката, която вече е 242.5 млн. лв. без ДДС. Това е с около 20 млн. лв. повече в сравнение с предходния търг от септември, като вероятно идеята е така все пак да бъдат привлечени кандидати.
23.12.2024, 15:43 часа
203
0