Вижте най-важните събития в България през 2024 г.

Вижте най-важните събития в България през 2024 г. През 2024 година в България се случиха редица важни събития, които ще оставят дълбок отпечатък в историята на страната. 

Ето някои от тях:
Кончината на българския патриарх и избора на нов духовен баща на България 

Смъртта на патриарх Неофит

На 13-ти март тази година на 78-годишна възраст почина българският патриарх и Софийски митрополит Неофит и България загуби своя духовен баща.  Припомняме, че в края на ноември миналата година патриархът беше приет във Военномедицинска академия заради белодробно заболяване. Той си отиде от този свят, след като състоянието му се влоши. Всички го помнят с неговата духовност, блага усмивка и скромност.
В Асеновград е преминало част от детството на покойния патриарх. Той се ражда в скромно семейство на силно вярващи хора. Светското му име е Симеон Димитров. Още когато бил 10-годишен, родителите му се местят в Асеновград, откъдето е родом баща му и остават да живеят няколко години - в църквата „Свети Атанасий“

Новият български патриарх - Даниил
Той беше избран за нов духовен баща на страната на 30 юни на втори тур с 69 гласа. Митрополит Григорий получи 66 гласа. 3 бяха недействителните бюлетини. 
''Със съзнание за собствено недостойнство, вярвам в Божията промисъл и Божията подкрепа''. Това бяха първите думи пред журналисти на новия български патриарх - Даниил Видински. 

Политика

Развалянето на „сглобката“
Март беше един от ключовите месеци относно политиката в страната. България отиде на шести парламентарни избори за последните три години, без мнозина да подозират, че ще последват и седми такива. 
Припомняме ви, че всичко се случи след развалянето на „сглобката“ между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС. Те не можаха да стигнат до разбирателство за постове и министерства, коалиционно споразумение и ротация, след като беше гласувана оставка на правителството, водено от акад. Николай Денков. 
Така на 9 юни в страната се проведоха поредните избори, но 2 в 1 - за Европейски парламент и предсрочен парламент на България. Партиите не успяха да направят мнозинство и да съставят кабинет и на 27 октомври българите отново се запътиха към урните за седми път. 

Рекорд - избраха председател на 51-то Народно събрание от 11-ия път
Депутатите успяха да поставят национален рекорд, след като 25 дена продължи първото заседание на парламента и чак от 11-ия път успяха да изберат Наталия Киселова от БСП за председател на парламента.
След поредна победа на ГЕРБ-СДС и към момента политическа обстановка в страната не е спокойна и сигурна. Президентът Румен Радев обяви, че ще връчи първия мандат за съставяне на правителство, за да даде време на партиите да проведат срещи и да потърсят диалог, след като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска от него още време, за да проведе консултации с БСП, ДБ и ИТН, към които изпрати покани за разговори.

Икономика и финанси 

Край на дългото чакане: България влиза в Шенген и по суша от 1 януари 2025 г.
На 12 декември тази година чухме така дългоочакваната новина. Съветът на министрите на вътрешните работи на ЕС гласува пълноправното приемане на България и Румъния в Шенген и по суша.
Това означава, че проверките по сухопътните шенгенски граници на двете страни ще отпаднат от 1 януари 2025 година. България и Румъния обаче ще продължат да осъществяват проверки на случаен принцип по шенгенските си граници още 6 месеца.

Най-вероятно няма да влезем в Еврозоната от 1 януари 2025 г. 
Първо се смяташе, че влизането в еврозоната може да стане на 1 януари 2025 г., но през юни служебният министър-председател Димитър Главчев каза, че реалистична дата е 1 юли 2025 г.
Председателят на БНБ Димитър Радев потвърди това.
Служебният финансов министър Людмила Петкова намекна, че заради нуждата от технологично време за подготовка началото на 2026 г. може да е по-вероятната опция.

Инфлацията 
Добри новини получихме тази година. Прогнозите на БНБ са, че в края на тази година прогнозната инфлация ще възлезе на 1,9% спрямо 5% 2023 г.

Култура
През 2024 година в България се проведоха няколко културни събития, които привлякоха вниманието. 

Гунди – Легенда за любовта
Този филм стана най-гледаният от промените насам. Той продължава да пише история в българското кино, като стана първият филм в новата история на страната, преминал границата от 500 000 зрители. Със своите 507 759 продадени билета, филмът за Георги Аспарухов се утвърждава не само като най-гледаното българско заглавие, но и като най-гледания филм изобщо в кината у нас след 10 ноември 1989 година.
Тази историческа победа поставя „Гунди – Легенда за любовта“ на първо място в класацията на най-гледаните филми в България, изпреварвайки световни киноикони като “Аватар 2: Природата на водата” (475 823 зрители), “Аватар” (474 403 зрители) и “Титаник” (458 729 зрители). Филмът за Георги Аспарухов доказа, че любовта към българските герои и истории е достатъчно силна и подобни продукции могат да се конкурират в родните кина с най-големите световни блокбъстъри.

Протест срещу театър
Тази година ще бъде запомнена и протестиращите националисти, които провалиха премиерата на постановка на Джон Малкович в София, защото смятат, че тя "обижда българите". Те настояваха пиесата "Оръжията и човекът" по Бърнард Шоу да бъде забранена, а режисьорът Малкович да бъде изгонен от България.
Протестиращите поискаха и оставката на директора на театъра Васил Василев заради пиесата, която според тях е „антибългарска“. Василев излезе, за да говори с тях, но част от демонстрантите започнаха да го блъскат и нападат физически и полицаите го избутаха обратно в сградата.
Актьорът Владо Пенев също беше сред нападнатите. 

Научни и спортни постижения

Олимпиадата в Париж 
Тази година българските спортисти постигнаха значителни успехи на международната сцена на летни олимпийски игри в Париж, които се превърнаха в най-успешните за България през последните две десетилетия. Спечелените общо 7 медала (3 златни, 1 сребърен, 3 бронзови) във френската столица са най-много за страната ни след Атина 2004, когато българските спортисти донесоха 12 отличия (2-1-9).
Златни медалисти са борците Семен Новиков и Магомед Рамазанов и щангистът Карлос Насар. Сребро грабна гимнастичката Боряна Калейн, а бронз таекуондистката Кимия Ализаде, щангистът Божидар Андреев и боксьорът Хавиер Ибанес.
Български ученици спечелиха общо 91 медала от международни, европейски, младежки и балкански олимпиади и състезания през 2024 г. Годината беше белязана и от световен рекорд на Виктор Лилов, който стана единственият в света със златни медали от две международни олимпиади – по химия и биология. Той беше отличен с грамота от президента на България Румен Радев за „Върхови постижения в образованието, принос в развитието на националните отбори по природни науки и издигане на международния престиж на България“ по време традиционната Годишна олимпийска среща, организирана от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Официален гост на събитието бе заместник-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова.

Криминални 
През цялата година криминалните случаи не стихнаха. Убийства, изнасилвания, домашно насилие, катастрофи. Два случая обаче оставят траен отпечатък в обществото. 

Убийството на Пейо 
Началото на годината започна с разтърсващото убийство на Пейо Пеев. Обвиняват съпругата му Габриела Славова и майка ѝ Красимира Трифонова. Автомобилът с тялото на мъжа беше открит в района на парк „Витоша“, по пътя за хижа „Алеко“. Причината за смъртта му е удушаване, посочват разследващите.
Бракът между убития Пейо Пеев и Габриела Славова е бил фиктивен и двамата никога не са живели заедно. Той е посещавал два пъти кантората ѝ по повод дело, заведено срещу него, съпругата му Габриела и 4-месечното им дете. Претенцията била от страна на Велико Минков, който твърди, че е биологичен баща на бебето.
Според Миглена Балджиева, адвокат на жертвата, Пейо категорично е бил жертва на психологическо насилие от страна на майката на детето му.

Убийството на Мартин Божанов - Нотариуса 
Той беше убит на 31 януари в района на столичния кв. "Горна баня". Той е бил прострелян в главата. На място е била и майката на убития, дете на 4 години и бебе.
Мартин Божанов не е бил нотариус, нито адвокат, нито съдия. Занимавал се е с имотни измами, а имотните сделки минават през нотариус. Оттам идва и прякорът му.
Оказа се, че той е бил собственик на частен клуб SS за магистрати. От прокуратурата влязоха в него в столичния квартал “Гео Милев”, свързван с Божанов. В момента се води досъдебно производство за организирана престъпна група, част от която е Божанов, създадена с цел оказване на натиск на магистрати, имотни измами и пране на пари. Стана известно и че Мартин Божанов е сменил цифри от ЕГН-то си, както и фамилното си име.
В парламента беше създадена временна парламентарна комисия за проверка на факти и обстоятелства, свързани с дейността на групата около Божанов. Съдийската и Прокурорската колегия на ВСС също започнаха да се занимават с казуса и с евентуалната връзка на магистрати с Мартин Божанов, като създадоха нарочни комисии.

Изкуствен интелект 

BgGPT
Изкуственият интелект проговори на български език. BgGPT e създаден от Института INSAIT и е базиран на последно поколение езикови модели. България става първата страна в Европа, която стартира свой собствен чат, а технологията зад модела е със свободен достъп. 
23.12.2024, 09:09 часа
84 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha