Направиха интересно проучване по повод 35 години от създаването на ПП „Врачански Балкан“

Направиха интересно проучване по повод 35 години от създаването на ПП „Врачански Балкан“ Резултати от проучване доколко хората познават Природен парк “Врачански Балкан” представиха от администрацията на парка. Поводът е 35 години от създаването на защитената територия. 
Проучването е направено през последните два месеца и в него са участвали 253 души. 
Резултатите показват, че хората познават най-добре работата по възстановяването на популацията на белоглавия лешояд, която администрацията на парка извършва. Над 85% от респондентите са запознати с полаганите в тази посока усилия и това е резултат от образователните програми и публичните инициативи на парковата администрация.
По отношение на биоразнообразието участниците също показват добри познания. Мнозинството от анкетираните - 42.3%, са отговорили правилно, че дивата котка е сред бозайниците на Врачанския Балкан. 31.6% смятат, че в тук могат да видят дива коза, 17.8% вярват, че могат да срещнат кафява мечка, а 8.3% мислят, че има рисове.
На въпроса „Какъв статут има Природен парк „Врачански Балкан“ според българското законодателство?“, само 42.7% от участниците са отговорили правилно, че паркът е „Защитена територия“. 
Останалите 57.3% са посочили грешни отговори като „природен резерват“, „защитена местност“ или „поддържан резерват“.
Според направените изводи проведената анкета показва, че някои аспекти от работата на парковата администрация изискват допълнително разяснение. В тази връзка Дирекцията на парка ще продължи с образователните инициативи за повишаване на осведомеността на обществото за природните богатства и регулациите на парка.
„Врачанският Балкан“ е не само уникална природна зона, но и място за вдъхновение. Нашата цел е да разширим знанията за природния парк и неговото значение за хората“, коментира експертът „Връзки с обществеността и образователни програми“ Оля Генова.
Според публикуваната на сайта на парка информация той е обявен за защитена територия в края на 1989 година, а от месец март 1997 г. става защитен обект с международно значение. Паркът е втори по големина сред природните паркове в България и в него попадат територии от три области - Враца, Монтана и София. Територията на Природен парк "Врачански Балкан" е част от Европейската екологична мрежа "Натура 2000". В границите му влизат резерват "Врачански карст" и няколко природни забележителности и защитени местности. През всичките години до сега той се утвърди като привлекателна дестинация за много туристи със своята запазена природа, карстови образования и разнообразни растителни и животински видове.
22.12.2024, 16:07 часа
202 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha