Съдът ще може да дава равни родителски права при развод

Съдът ще може да дава равни родителски права при развод У нас за пръв път ще се даде възможност на съда да постановява съвместни родителски права на двамата родители при развод дори ако те не могат да се споразумеят за това. Депутати от три парламентарни групи в Народното събрание - ГЕРБ-СДС, "Възраждане" и ИТН внесоха сходни законопроекти за промени в Семейния кодекс.
Новите текстове, предложени от ГЕРБ-СДС, редактират съществуващата възможност по време на бракоразводно дело родителите сами да решат всички въпроси за отглеждането и възпитанието на ненавършилите пълнолетие деца. Дописва се, че споразумение може да се постигне и за съвместно упражняване на родителските права. Ако не се постигне споразумение, съдът служебно постановява местоживеенето на децата, на кого от родителите се предоставят родителските права, определя мерките за упражняването им, включително при пътувания на детето в чужбина. Когато и двамата родители искат права над детето, съдът може да постанови съвместното им упражняване, предвиждат промените, внесени от депутати на Бойко Борисов. Сега у нас има възможност за съвместно упражняване на родителски права само при съгласие и на двамата родители.
Съвместното упражняване на родителските права е практика в много европейски страни и дава възможност да се съхрани емоционалната връзка и с майката, и с бащата след раздялата, без това да се отрази негативно на развитието и възпитанието, мотивира се Деница Сачева, която е един от вносителите. През 2023 г. броят на сключените бракове е 21 800, докато разводите са били 9088. На практика почти половината бракове се прекратяват, което поставя не малък брой деца в риск, посочват още от ГЕРБ.
ИТН също предлагат съдът да може да постанови съвместно споделено родителство при развод. "Времето на детето се споделя между двамата родители, независимо дали живеят заедно или са разделени", пише в техния проект. При спор относно родителски права и режим за лични контакти между родител и дете, времето, което то прекарва с който и да е от родителите си, не може да бъде по-малко от 127 дни на годишна база, в случай че родителят не застрашава живота и здравето на детето, предвиждат депутатите на Слави Трифонов. В мотивите на ИТН се изтъква, че сега се стига до отчуждаване на детето от единия родител, злоупотреба с родителските права, "настройване на детето с неверни (често вулгарни) разкази". Техният законопроект ще позволи всеки родител да има поне четири месеца на година с детето.
ИТН включват и текстове, които уреждат въпроси при раздяла на родители, които нямат сключен брак. В мотивите се цитират известните данни, че у нас повече деца се раждат извън официален брак - през 2023 г. извън брака са родени 34 149 деца, а в брак - 23 048.
Депутатите на ИТН предлагат промени и в текстовете за издръжката. Според тях, тя следва да е поне 30% от минималната заплата. Сега минимумът за издръжка на дете, според Семейния кодекс, е една четвърт от размера на минималната заплата. ИТН въвеждат и възможност издръжката да не се дължи, ако родителят не получи регламентираното време с детето. Ако пък този, който плаща издръжката, е виновен, то тогава ще я плаща в двоен размер.
Законопроектът на "Възраждане" въвежда равнопоставеност на двамата родители при преценката на техния родителски капацитет. В мотивите си депутатите изтъкват, че сега съществува презумпция, че майката е по-подходящият родител. "В съвременния свят тази редакция е неактуална и силно дискриминационна", посочват Костадин Костадинов и колегите му. Любопитно е, че вносителите цитират редица решения на Европейския съд по правата на човека, като подчертават, че той във всяко свое решение отбелязва, че възможността на родител и дете да се радват на взаимната си компания е основен елемент от семейния живот.
В тези промени също се въвежда изискване за минимален брой дни, в които родителят, който не упражнява родителските права, може да бъде с детето - 10 календарни дни в месеца, определени в поредност по преценка на съда и според официалните празници, ваканциите, личните празници и интересите на детето.
Част от внесените промени засягат и режима на пътуване на детето в чужбина, като стремежът е да се предотврати провалът на подобни пътувания заради несъгласие на единия родител. Сега в такива случаи спорът се отнася до съда, а той отнема твърде много време да се произнесе, което ограничава възможността детето да пътува и опознава света, посочват вносителите от ГЕРБ-СДС. Те предлагат този въпрос да може да се урежда още при решаване на въпроса с родителските права и местоживеенето на детето, а при промяна в позицията на единия от родителите или при несъгласие за конкретен случай решението отново да е в ръцете на съда.
22.12.2024, 09:37 часа
139 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha