The Wall Street Journal: Отдел във ФСБ отвлича чужденци по поръчка на Кремъл
Специален отдел във ФСБ - Федералната служба на сигурност на Русия, се занимава с проследяване, фиктивни арести и осъждания, могат да се нарекат и отвличания, на чужденци, за да бъдат включени после те в разговори за обмен със заловени на запад руски шпиони.
Еван Гершкович, журналистът на Wall Street Journal, който се превърна и в първия журналист с присъда за шпионаж в Русия от времето на Студената войната насам, разказва за този отдел в първото си разследване за изданието, след като през август 2024 г. се завърна в САЩ точно като част от такъв обмен.
Еван Гершкович беше арестуван по време на своя командировка в Урал през 2023 година, а през юли 2024 г. бе осъден на 16 години затвор в колония по обвинения за шпионаж. На 1 август той и още 15 осъдени чужденци и руски опозиционери бяха включени в обмен за осем руски граждани, включително бившия офицер от ФСБ Вадим Красиков, осъден в Германия за убийството на бивш чеченски полеви командир. Това беше и най-голямата такава сделка между Запада и Русия от този вид от постсъветските времена.
Разследването е посветено на отдела за контраразузнавателни операции на ФСБ, който, както пише WSJ, стои зад делото Гершкович и други обвиняеми по дела за шпионаж в Русия. Разследването хвърля светлина върху това как действа този специален департамент във ФСБ, за който доскоро не се знаеше почти нищо, пишат Гершкович и съавторите му, двама от които са били открито проследени във Виена и във Вашингтон, докато работят по този материал. Те наричат отдела "елитен шпионаж в сянка".
Това звено подготвя размяна на чужденци срещу осъдени на Запад руснаци. Те отговарят за връщането в Русия на Вадим Красиков, бивш служител на руските специални служби, осъден в Германия за убийство и най-ценната глава в обмена, част от който беше и Гершкович.
Според журналистите отделът на ФСБ първо е получил заповед да организира освобождаването на Красиков, а след това е започнал да подбира кандидати за размяна. Именно затова е и организирана "кампания за арестуване на американски граждани" на руска земя, в която попада и баскетболната звезда Бритни Гринър. Последната бе осъдена в Русия за контрабанда на наркотици и през декември 2022 г. бе разменена за руснакът Виктор Бут, излежаващ присъда в САЩ за контрабанда на оръжие.
Самият Гершкович е бил арестуван с цел да се вдигнат залозите за обмен на Красиков, твърди разследването. Журналистът нарича себе си и бившия американски морски пехотинец Пол Уилън, също осъден в Русия за шпионаж, "примамка" за размяната на Красиков.
"В един от кабинетите на Първи следствен отдел, седнал под два портрета, единият на Путин, а другият на Дзержински, главният следовател по моето дело ми обясни, че съм обвинен, че работя за ЦРУ на основание, че този отдел на ФСБ ме е посочил като такъв. Следователят каза, че това му е достатъчно", пише Гершкович.
Генерал-лейтенант Дмитрий Минаев, герой на Русия от войната в Чечня, е името на ръководителя на отдела за контраразузнавателни операции на ФСБ и участва пряко във вземането на решения за ареста на конкретния американски гражданин и избира за кои руснаци да го обмени, твърдят авторите на разследването.
"Той разбира всичко, което се случва около него - всичко", каза западен служител, който се е срещал с Минаев няколко пъти. "Той веднага разбира кой е желязо и кой е парцал."
По данни на WSJ, именно той е ръководил както ареста, така и последващия обмен на Еван Гершкович.
Дмитрий Минаев не е публично лице, но репортерът на WSJ се е срещнал с него - в самолета, който го извежда от Русия след 16 месеца в затвора. Минаев лично придружава обменените чужденци по време на депортирането им от Русия на 1 август, представяйки им се като "служител на ФСБ" и дори участва в един от видеоклиповете, заснети по време на обмена.
Заедно с Минаев в самолета е бил и Сергей Латков, бивш ръководител на "десети отдел", който специално следи чуждестранни журналисти. Според WSJ сега Сергей Латков работи в президентската администрация.
Ръководството на отдела във ФСБ, твърди WSJ, има пряк достъп до Владимир Путин. Генерал-майор Владислав Меншчиков, ръководител на Отдел Първи на ФСБ, в която влиза и отдела по контраразузнаване, е докладвал лично на президента за ареста на Гершкович, пише изданието. Той е толкова близък човек на президента, че играел хокей с него.
Именно отдела за контраразузнавателни операции на ФСБ, според WSJ, създава в Русия "атмосфера на политическо преследване, която и специалният докладчик на ООН по правата на човека нарече "безпрецедентна" в новата история. Според Грешкович, това е и отделът, отговорен за "най-голямата вълна от репресии в Русия от времето на Йосиф Сталин".
По информация на WSJ, в отдела работят около 2000 души, които получават високи даже и за стандарта на ФСБ заплати. Изданието не посочва конкретни суми, но твърди, че освен месечните заплати за успешни операции служителите получават и значителни бонуси. В последно време щатът на департамента се е увеличил два пъти.
Отделът разполага с широк спектър от правомощия, той може да привлича служители от други подразделения на ФСБ за своите специални операции и получава необходимото прикритие. "След като екипът е събран, те получават карт бланш", каза бивш служител на друга руска разузнавателна агенция пред WSJ.
Дейността им не се изчерпва с това. Служители на отдела стоят зад странни инциденти с чужденци в Русия, включително мистериозната смърт на куче на американски дипломат в Русия, шпиониране на деца, опит за вербуване на ученик в училище в посолство и спукани гуми на коли на дипломати.
Те се интересуват специално от американци на средна възраст с военен опит и предишна служба в армията, които летят до Русия, за да се срещнат с жени (или мъже), с които са се запознали онлайн.
Специално в Украйна този отдел е организирал взривове по железопътни линии. Позовавайки се на украински източници, WSJ пише, че Сергей Минаев е замесен в опита за убийство на началника на ГРУ на украинското министерство на отбраната Кирило Буданов.
Отделът оперира и в други страни, включително бивши съветски републики, като вербува там или отвлича местни жители за бъдещ обмен с офицери от руското разузнаване, твърди WSJ. Припомняме, че в момента във Великобритания тече процес срещу група българи, които са работили като руски шпиони. От делото излезе информация, че те са подготвяли отвличането на българина Христо Грозев, а и на Роман Доброхотов, руски разследващ журналист, основател и главен редактор на The Insider.
Освен това точно това управление, заедно с управлението за военно разузнаване на ФСБ, са организирали няколкото поредни "чистки" в руското министерство на отбраната, пише WSJ, като се позовава за това си твърдение на западни разузнавателни агенции.
15.12.2024, 13:19 часа
100
0