Ето кой е големият победител от падането на Асад
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган може да се окаже един от големите печеливши от падането на режима на Башар Асад в Сирия, пишат Financial Times и Politico.
През последните години Турция беше ключов покровител на въоръжените ислямистки опозиционни групировки в Сирия, пише FT. Ердоган и Асад някога бяха приятели, но през 2011 г. турският президент подкрепи противниците на режима в Сирия – главно защото геополитическият съперник на Турция - Иран, от своя страна, подкрепяше сирийското правителство. Освен това Ердоган се надяваше, че подкрепата за въстанията в целия Близък изток ще укрепи съюзниците на неговата ислямистка Партия на справедливостта и развитието.
Турският президент продължи да подкрепя опозицията, дори когато САЩ и други западни държави се предадоха, пише FT. „Когато всички останали изоставиха сирийците, когато нито една друга държава не подкрепи опозицията, Турция не се отказа. Именно заради това Турция ще излезе от този конфликт като основният победител, след сирийците", обяснява старшият научен сътрудник в аналитичния център Atlantic Council Омер Озкизилджик.
Анкара прие три милиона сирийски бежанци, предостави оръжие на групировки, опозиционни на силите на Асад, и обучи бойци на тези групировки. Турция финансира и Сирийската национална армия, която основно действа срещу сирийските кюрди.
При това остава неясно в каква степен Турция подкрепи стремителното настъпление на бойците, завършило с превземането на Дамаск и свалянето на режима на Асад. FT отбелязва, че групировката „Хаят Тахрир аш-Шам“, която оглави това настъпление, има сложни отношения с Турция. Анкара, както и други държави, я смятат за терористична организация. Но тя разполагаше със свои "лостове" и когато контролираше провинция Идлиб в северозападна Сирия, през Турция минаваше основният й маршрут към външния свят.
Според източници на Reuters сирийските опозиционни сили са предупредили Турция за плановете си за голямо настъпление около половин година по-рано и „са усетили, че получават нейното мълчаливо одобрение“.
Като цяло връзките на Ердоган с опозиционните на Асад групировки му предоставят повече възможности от всеки друг чуждестранен лидер да извлече ползи от очакваното им идване на власт – дори ако ситуацията в Сирия остане крайно нестабилна и неопределена, пише FT.
Разчетът на Ердоган, в частност, се основава на това, че падането на режима на Асад ще позволи на сирийските бежанци да се върнат в родината си. Постоянното им присъствие в Турция предизвиква неодобрение дори сред поддръжниците на Ердоган, пише FT. След превземането на Алепо от ислямистките бойци министърът на вътрешните работи на Турция Али Ерликая каза, че 1,3 милиона сирийци в Турция са от този град и мнозина „не можеха да сдържат своето вълнение за връщането си у дома".
Крахът на режима на Асад може също така да промени баланса на силите в сложните отношения между Ердоган и руския президент Владимир Путин и да укрепи позициите на Анкара в отношенията с Иран. „Турция вероятно ще заеме по-настъпателна позиция в региона“, смята Вольфанго Пикколи от консултантската компания Teneo. Специалистът по Турция в института във Вашингтон Сонер Кагаптай обобщава: „Влиянието на Турция в Дамаск ще нарасне, заменяйки влиянието на Иран и Русия“.
Освен това Турция ще спечели от възстановяването на бизнес и търговски връзки по 900-километровата граница със Сирия, а строителният сектор, тясно свързан с Ердоган, може да спечели стотици милиарди долари от възстановяването на разрушените територии. „Ако бъде постигнат мир, това е голяма възможност“, казва ръководителят на една от най-големите строителни компании в Турция. За това, че възстановяването ще стане „златен извор“ за турския бизнес, пише и Politico, а Bloomberg отбелязва, че акциите на турските компании, преди всичко циментни и стоманодобивни, рязко са се повишили, тъй като инвеститорите залагат на ключовата роля на тези фирми във възстановяването на сирийските територии.
Някои експерти обаче смятат, че е твърде рано да се говори за победа на Ердоган – най-вече заради неопределеното бъдеще на Сирия или ролята на САЩ, които подкрепяха кюрдските сили в региона. Но като цяло, падането на режима на Башар Асад вероятно ще помогне на геополитическата амбиция на Ердоган, предоставяйки му възможност да постигне няколко стратегически цели, включително сдържането на кюрдските сепаратисти, смята Politico.
12.12.2024, 13:57 часа
212
0