Опасност: Без парламент спират облекченията за деца
Липсата на парламент може да спре големите данъчни облекчения за деца, алармираха финансисти. За настоящата година родителите могат да намалят данъчните си задължения с 600 лв. за едно дете, с 1200 лв. за две деца и с 1800 лв. за три и повече. Самите родители решават кой да ползва облекчението. За дете с увреждания родителите намаляват годишния данък върху доходите с 1200 лв.
Практика през последните години е да записват в закона за бюджета данъчните облекчения за деца. Без действащ парламент и приет Закон за бюджета за 2025 г. тези големи данъчни облекчения за деца ще бъдат спрени и ще действат по-малките облекчения, записани в Закона за данъците върху доходите на физическите лица - 20 лв. за едно дете, 40 лв. за две деца и 60 лв. за три и повече деца.
В момента данъчните облекчения за деца може да се ползват и текущо през годината чрез работодателя. Така родителят може да пести от данъци всеки месец по 50 лв. за едно дете, 100 лв. за две деца и 150 лв. за три и повече деца. Но ако през януари, заради неработещ парламент, няма приет бюджет, тези месечни данъчни облекчения за деца ще спрат.
Липсата на работещ парламент може да е причина заплатите на военните и полицаите да не бъдат увеличени от 1 януари 2025 г., както и да няма повишение на заплатите в цялата държавна администрация. Вече са приети законодателни промени, с които заплатите на военните трябва да бъдат увеличени с до 47% от началото на 2025 г. Но това няма как да стане без парите да бъдат осигурени със Закон за бюджета и правителството да приеме подзаконов нормативен акт за увеличението на възнагражденията, пише "Труд".
В Закона за публичните финанси е посочено, че “в случай, че до началото на бюджетната година държавният бюджет не бъде приет от Народното събрание, приходите на бюджета се събират в съответствие с действащите закони, а извършването на разходите и предоставянето на трансфери е в размер не по-голям от размера им за същия период на предходната година, до размера на постъпилите приходи, помощи и дарения, като се отчитат влезли в сила актове на Народното събрание и на Министерския съвет”. Това означава, че без действащ парламент от 1 януари 2025 г. данъците и осигуровките ще бъдат в досегашния им размер, с изключение на ДДС за хляба и за ресторантите, който се връща на стандартната ставка от 20 на сто.
Но разходите на държавната хазна през първите месеци на 2025 г. ще трябва да бъдат в размер до направените разходи за съответния месец на 2024 г. Така реално пари за увеличение на заплатите в администрацията, включително и на учителите няма да има.
За изплащането на пенсиите проблем няма да има, защото те бяха увеличени от 1 юли тази година. До 1 юли 2025 г. може да имаме работещ парламент, който да гласува увеличението им по действащото “швейцарско правило”.
“Ние сме готови с бюджета”, каза служебният премиер Димитър Главчев. Но според него е много рисково да се внася бюджет в парламента в предизборна ситуация. “Той може да бъде взривен”, каза премиерът и обясни, че с предложенията на депутатите между първо и второ четене може да стане опасно.
03.12.2024, 14:59 часа
357
0