Томахоук за Украйна: НАТО обмисля да даде ракети с обсег до 5500 километра
Парламентарната асамблея на НАТО прие резолюция относно помощта за Украйна, която по-специално предвижда предоставяне на Киев на ракети със среден обсег на действие (от 1000 до 5500 км), включително ракети тип „Томахоук“.
В резолюцията се посочва също, че украинската страна има право да нанася удари по руски военни цели с предоставените оръжия.
Алиансът даде и редица обещания на Украйна. Сред тях са:
Осигуряване на дългосрочна помощ в областта на сигурността за Киев. НАТО ще запази и увеличи военната, финансовата и хуманитарната подкрепа за Украйна, като осигури навременни доставки на боеприпаси и съвременни оръжейни системи, включително системи за противовъздушна отбрана, прецизни оръжия с голям обсег на действие, прецизни оръжия с голям обсег на действие и многоцелеви изтребители.
Осигуряване на минимално основно финансиране в размер на 40 млрд. евро през следващата година.
Подкрепа на усилията на Киев, изразени в неговата формула за мир и план за победа, за постигане на справедлив и траен мир и продължаваща ангажираност с принципа „нищо за Украйна без Украйна“.
Също така ще бъдат активирани политическите и практическите усилия за това Украйна да получи покана за членство в НАТО и да стане 33-ия член на блока възможно най-скоро.
„Русия остава най-значимата и пряка заплаха за сигурността на съюзниците. Тази заплаха ще се запази в дългосрочен план. НАТО трябва да разработи общ стратегически подход към Русия до следващата среща на върха в Нидерландия, като се съсредоточи върху пълната подготовка на Алианса за възпиране и противодействие на враждебна Русия“, се казва в документа.
В резолюцията също така се подчертава, че Китай „представлява многобройно и системно предизвикателство за евроатлантическата сигурност, интереси и ценности, както и за международния ред, основан на правила“.
Алиансът определи Китай като решителен съучастник в агресивната война на Русия срещу Украйна.
„НАТО трябва да възпира враждебните действия на Русия на всички фронтове като същевременно подкрепя усилията за намаляване на способността на Москва да води агресивни войни, по-специално като признае правото на Украйна да нанася удари по легитимни военни цели на територията на агресора в съответствие с принципа на самозащита, залегнал в член 51 от Устава на ООН“, посочват от пакта.
Преди ден стана ясно, че НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия, ако избухне конфликт с държавата агресор. Това разкри нидерландският шеф на Военния комитет на НАТО адмирал Роб Бауер.
„Умното нещо, което трябва да направим, е да не чакаме Русия да нанесе удар, а да ударим пусковите установки в Русия, в случай че тя ни атакува. Имаме нужда от комбинация от прецизни удари, които ще деактивират системите, използвани за атака срещу нас, и трябва да ударим първи“, поясни адмиралът.
Според него е положително това, че НАТО е променила виждането си за своята идентичност като отбранителен съюз. „Освен това се промени възприемането на идеята, че е необходимо „да седим и да чакаме, докато ни нападнат“ и едва тогава да реагираме”, допълва адмирал Бауер.
Ескалацията на напрежението по оста НАТО-Кремъл се нагнетява последните два дни, като дори се заговори отново за изпращане на войски на Франция и Великобритания в Украйна плюс наемнически армии - т. нар. частни военни компании.
Засега Париж и Лондон не потвърждават официално готовността си към такава стъпка.
Паралелно с това Москва реагира на информации, че Западът може да даде на Украйна дори и ядрено оръжие. С подобна спекулация излезе преди дни Ню Йорк Таймс. Изданието посочи, че американският президент Джо Байдън може да предприеме такъв ход, позовавайки се на официални, но неназовани източници.
Днес тази възможност бе коментирана от говорителя на Кремъл Дмитрий Песков и от бившия руски президент Дмитрий Медведев, който сега е зам.-шеф на Съвета за национална сигурност на Русия.
"Ако Западът достави ядрени оръжия на Украйна, тогава Москва ще счита подобно прехвърляне за равносилно на нападение срещу Русия и ще има основания за ядрен отговор", каза Медведев.
От своя страна Песков окачестви като изключително крайна идеята да се предостави ядрено оръжие на Украйна.
"Дискусиите на Запад за подобна стъпка са "абсолютно безотговорни", заяви той на брифинг.
27.11.2024, 08:16 часа
219
0