Борисов финтира санитарния кордон с питане до КС
ГЕРБ ще отправи до Конституционния съд две питания, обяви партийният лидер Бойко Борисов. Те ще са за правомощията на депутатите и за тези на Висшия съдебен съвет. Едва след това бившият премиер ще решава дали да подпише декларацията на ПП-ДБ за "санитарен кордон" около Делян Пеевски. Този документ се превърна в една от основните спорни точки между първата и втората политически сили. ПП-ДБ настояват Борисов да обещае с подписа си, че няма да работи с Пеевски и партията му "ДПС-Ново начало". Той отказва да се подпише и обяснява, че има формула за правителство начело с него и подкрепа от четворна коалиция – ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП и ИТН. Това изключва участието на двете ДПС-та около Пеевски и Ахмед Доган.
В сряда лидерът на ГЕРБ обясни, че е гледал интервю на Лена Бориславова по бТВ и разбрал колко е важна декларацията.
"Разбрах, че тази декларация е животоспасяваща, жизненоважна, основополагаща, каквото искате, това може да кажете. За да подпиша тази декларация, от сутринта се съвещаваме с нашите юристи и за целта утре ще внесем две питания до КС", обясни той.
Най-общо питането ще е има ли право една парламентарна група да ограничава депутатите на друга. Очевидно това се прави заради настояването на ПП-ДБ народните представители от "ДПС-Ново начало" да не застават на ръководни постове в събранието – председатели, зам.-председатели на комисии и т.н.
Второто питане ще е за правомощията на Висшия съдебен съвет (ВСС). ПП-ДБ искат този състав да спре процедурата по избор на следващ главен прокурор. В момента тя е в ход и единствен кандидат е Борислав Сарафов, който и сега ръководи държавното обвинение. Другият много важен избор в съдебната система е на шеф на Върховния административен съд. Мандатът на сегашния председател Георги Чолаков бе изкуствено удължен след съветът го избра за изпълняващ функциите докато се гласува за нов титуляр. Поради липса на кандидатури обаче процедурата по избор бе прекратена и стартирана повторно.
Този ВСС е с изтекъл мандат, т.е. не е ясно доколко има легитимност да проведе два от трите най-важни избора в системата. Отделно от това съдебните кадровици неведнъж са демонстрирали тежки политически зависимости. Това са същите хора, които избраха за главен прокурор Иван Гешев и го защитаваха в продължение на три години. След това, по даден знак от ГЕРБ и ДПС, го уволниха в рамките на три седмици.
"Това го слушаме от сутрин до вечер – Сарафов, Чолаков, ВСС. Ние ще попитаме КС тези органи могат ли да работят или не. И когато имаме решението на КС, мога спокойно да подпиша или да не подпиша тази декларация“, заяви Борисов.
Такова искане до КС е на практика безсмислено. Съдът вече се е произнасял, че държавни органи с изтекъл мандат продължават да работят до избора на нов състав. Така че няма да е учудващо, ако съдът изобщо откаже да допусне питането. Но пък това със сигурност ще отнеме известно време.
Същата маневра направи миналата година Гешев. Когато стана ясно, че е напът да се раздели с поста, той попита КС може ли ВСС да го уволни след като мандатът им е изтекъл. Съдът отказа да се произнесе по искането му.
27.11.2024, 13:45 часа
251
0