Италиански музиканти пристигнаха за концерта на Симфониета-Враца в четвъртък /снимки/
Врачанският симфоничен оркестър посрещна италианския диригент Андреа Тарантино и пианиста Антонино Карако, които пристигнаха от Неапол за концерта „Италиански класици на ХХ век“, на 28 ноември (четвъртък) от 19.00ч. в градската зала.
В програмата са включени: Г. Петраси – Концерт за пиано и оркестър;
премиера на A. Тарантино – „Болеро“ и А. Казела – Рапсодия за оркестър „Италия“.
Билети на касата в Билетен център "Гъбката". За информация и резервации, тел. 0888504644, 0895702624.
Диригентът Андреа Тарантино е роден в Сиракуза, Италия. След преместването на семейството му в Неапол, той започва своето музикално образование. През 1998 г. завършва Консерваторията в Салерно, специалност "Цигулка", а през 2002 г. се дипломира и в специалност "Виола" в Консерваторията в Авелино. Професионалното си образование продължава в Университета във Вибо Валенсия, където през 2006 г. завършва специалност "Музика и звукови технологии".
През 2013 г. защитава магистратура по оркестрово дирижиране в Консерваторията в Неапол. Специализира дирижиране с Рафаеле Наполи и Джордж Пехливанян в Академия Катерина Гурска, Мадрид.
В периода 1994-2010 г. свири в престижните оркестри на Арена ди Верона, Театро Масимо – Палермо, Театро Белини – Катания, Симфоничните оркестри на Рим и Палермо. Като диригент дебютира с оркестъра Сан Пиетро, Махела, в гала концерта за наградите “Premio delle Arti” 2010 г.
Следват редица изяви, между които с оркестър ESMUC на Барселона, оркестър “Key Largo” на Наполи и др. За сезон 2014 – 2015 г. работи като асистент диригент в Кралския оперен театър Валони, Лиеж, Белгия заедно с диригентите Ренато Палумбо, Масимо Дзанети, Паоло Аривабени и солистите Аник Маси, Грегори Кунде, Никола Алаймо, Патриция Чофи, Дезире Ранкаторе, Джанлука Теранова, Чинция Форте, Бруно де Симоне.
Дирижирал е в институции като Театър Санджорджи в Катания (концерт със струнния оркестър на Театро Масимо Белини), Операта в Пловдив (Дж. Верди-„Трубадур”), Операта в Стара Загора (Дж. Росини-”Севилският бръснар”), Сливенския симфоничен оркестър, Дворецът на изящните изкуства в Брюксел, Еtna Opera Festival in Linguaglossa (където е бил музикален директор в продължение на три сезона).
Като композитор има няколко камерни и симфонични пиеси; през 2006 г. написва сценичната музика за куклено-театралната творба „Пулчинелиада“, а през 2011 г. композира сценичната музика за театралната творба „Тарантера“.
Той е публикувал за изданията на MAP в Милано няколко композиции. Неговата „Sulla Via del Graal“ за цигулка и пиано е записана и издадена от японската звукозаписна компания Fontec.
Антонино Карако е италиански пианист и композитор. Роден е в Неапол през 2000 г.
Започва своето музикално обучение при Андреа Тарантино, а в момента е студент по пиано при Стефано Кучи. Посещава курс по композиция в класа на Лука Салвадори в Консерваторията “Licinio Refice” във Фрозиноне.
Участва като активен студент в майсторски класове по пиано на Джузепе Андалоро, Даниел Голдщайн и по композиция на Иван Феделе, Лукас Лигети и Райнхард Фебел.
Свири на фестивала в Сан Лео през 2019 г., а през 2020 г. участва в конкурса “Caro ... Swing” по случай 100-годишнината от рождението на Ренато Каросон, като печели 1-ва награда.
Участва в концертния сезон „TrevignanoProms“ 2021/2022 (както като пианист на хора на Римския университет Tor Vergata, така и в клавирно дуо със Стефано Кучи); гост е на “Concerti di primavera“ на Вила Абамер в Гротаферата и на концертна зала „Грегорио Антонели“ за концерти, популяризирани от Моцартовата асоциация на Бруно ди Джироламо.
През 2022 г. е поканен като солист за цикъла “Domeniche in Musica”, режисиран от Ада Джентиле във фоайето на театър V. Basso в Асколи. През 2023 г. той участва в аудиториума „Енио
Мориконе“ на университета Tor Vergata за сезона, режисиран от Джино Ланзилота, за XXIII издание на „Пролетни концерти“; във Вила Сан Микеле в Капри за цикъла „Лято за мечтания“; в замъка Maniace в Ортиджа (Сиракуза); в Capri Palace Jumeirah и в Villino Manina (Неапол) на асоциацията “Napoli Opera House“ с „Концерт-разказ“, посветен на Енио Мориконе.
Антонино Карако активно се изявява и като композитор. Неговата „Урания“ за брас квинтет е изпълнена през 2022 г. като част от концерта „Nuove Creazioni“ на Музикалната консерватория във Фрозиноне. Участва в създаването на музиката към спектакъла „Иполит“ на Еврипид, продуциран от Консерваторията „Лицинио Рефиче“ във Фрозиноне и режисиран от Микеле Суоцо. Неговите транскрипции на филмова музика на Енио Мориконе за пиано и струнен квинтет са изпълнявани няколко пъти на концерти. През 2023 г. той представя в Аудиториума на Консерваторията „Лицинио Рефиче“ във Фрозиноне „Имало едно време... мозък в ореха“ – приказка в музика за пиано на 4 ръце, за която създава и текста.
Галерия
26.11.2024, 10:54 часа
140
0