Актуални данни: Над 1000 са сигналите за домашно насилие във Врачанско от началото на годината
Над 1000 са получените сигнали за домашно насилие в област Враца от началото на годината. Това стана ясно на проведена днес среща между отговорните институции и медиите в областната дирекция на МВР.
Днес е Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. По този повод, до 10 декември, когато се отбелязва Деня на човешките права, е в ход превантивна кампания под надслов „Никога повече“. Тя се организира от МВР, съвместно с УНИЦЕФ България. Инициативата има за цел да насочи общественото внимание към проблема.
На събитието във Враца присъстваха инспектор Даниел Георгиев, който е регионален координатор по закона за домашното насилие в ОД на МВР-Враца, директорът на регионална дирекция „Социално подпомагане“ Мария Търнавска и Борислава Бориславова от Районна прокуратура-Враца. Те се обединиха пред идеята, че насилието засяга хора от всякаква възраст, пол и социално положение и не трябва да бъде толерирано под никаква форма.
Отговорните институции обявиха какво съдействие могат да търсят жертвите на домашно насилие и хората, които живеят в риск от такова. Най-много сигнали се получават на единния европейски номер 112. Националната телефонна линия за пострадали от насилие е на номер 0800 18 676, а тази за деца в риск е на 116 111.
Важно е да се знае, че функционира и национално бюро за правна помощ на тел. 0700 18 250. Конкретно хората от област Враца могат да потърсят помощ и в Адвокатска колегия – Враца на дежурните им телефони. Юристите от града оказват правна помощ на лица, жертви на домашно насилие напълно безплатно! Освен това, хората имат право на здравна помощ абсолютно навсякъде. Те могат да получат такава в най-близкото и удобно медицинско заведение, независимо какво е то, като всяко медицинско лице е длъжно да прегледа и установи състоянието на пострадалия, каза инспектор Георгиев.
Мария Търнавска обясни и от какви социални услуги могат да се възползват жертвите на домашно насилие и хората в риск. Това са основно кризистни центрове, профилирани за жени и деца. За съжаление в област Враца, въпреки положените усилия и многобройни опити, такава услуга не съществува. Това обаче не възпрепятства социалните да окажат съвременна закрила на пострадали лица. Търси се съдействие в други градове и други регионални дирекции.
Конкретно за града, такава помощ оказват Центровете за обществена подкрепа. Там може да се окаже закрила от квалифицирани специалисти. Центрове със спешен прием в областта има във Враца и Мездра, като те са много полезни в случаите, които трябват незабавни мерки.
Пострадалите от домашно насилие и хората в риск могат да получат помощ и в Дневен център, а със заповед на кмета на съответната община – и в Център за настаняване от семеен тип.
„Обществото трябва да знае, че ние следваме стриктно методически указания, които работят изключително добре. Веднага се назначава щателна проверка и се предприемат съответните действия. Образува се досъдебно производство, привличане към наказателна отговорност, налагат се мерки за неотклонение и такива за незабавна защита“, каза прокурор Борислава Борсилавова. Тя апелира обществото да не толерира насилието под никаква форма и да подава сигнали.
Важно е да се знае, че що се касае до най-уязвимата група – децата, сигнали за насилие се разглеждат и анонимно. Рядко се стига до извеждане от семейна среда, но започват незабавни консултации и наблюдение. Будната гражданска отговорност е изключително важна и подобни опасности не бива да се подминават. Естествено, най-лесни за разпознаване са случаите на физическо насилие, но тези на емоционално и психическо такова също не бива да се игнорират.
Отговорните институции са категорични, че работят в изключително добро взаимодействие и усилията им за изкореняване на домашното насилие са съвместни.
Изнесената статистика показва, че броят на сигналите до МВР от началото на годината до 31 октомври за 1118. За сравнение, за същия период на 2023-та те са били 863. Има ръст, което означава, че обществото разпознава насилието и не се страхува да му се противопостави, като сигнализира за нередности. Броят издадени заповеди за защита за тази година е 114, като през изминалата те са били 85. Колкото до престъпленията, за периода 01.01-31.10.2024 г. те са 50, при 42 за миналата година. Най-много от тях са за нанасяне на телесни повреди и нарушени заповеди за защита.
Галерия
25.11.2024, 13:30 часа
604
0